Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2014 r., sygn. II FSK 2576/12
Korektę przychodów i kosztów należy odnosić do okresu rozliczeniowego, w którym zaistniało zdarzenie pierwotne.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędzia WSA (del.) Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 czerwca 2012 r. sygn. akt I SA/Gl 28/12 w sprawie ze skargi B. J. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 12 września 2011 r. nr IBPBI/1/415-628/11/RM w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z 12 czerwca 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 28/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę B. J. na interpretację indywidualną Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2. Ze stanu sprawy przyjętego do wyrokowania przez Sąd I instancji wynikało, że skarżąca wniosła o wydanie interpretacji przepisów podatkowych, zadając pytanie o skutki prawne, jakie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych niesie za sobą przyznanie i faktyczne otrzymanie premii pieniężnej, która na gruncie podatku od towarów i usług jest traktowana jako rabat i udokumentowana fakturą korygującą. Przedstawiając we wniosku stan faktyczny skarżąca wskazała, że w ramach działalności gospodarczej otrzymuje od dostawców towarów premie pieniężne w wysokości uzależnionej od obrotu w określonym przedziale czasowym (kwartalnym, półrocznym rocznym). Dostawcy na tę okoliczność wystawiają faktury korygujące in minus, a kwota rabatu nie jest przypisywana do konkretnej dostawy, gdyż określany jest w nich wyłącznie okres, do którego rabat się odnosi.