Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. I FSK 1392/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA del. Dagmara Dominik - Ogińska, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Po 205/13 w sprawie ze skargi L. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 1 lipca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu, 2) zasądza od L. S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Zaskarżonym wyrokiem z 23 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Po 205/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w sprawie ze skargi L. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 1 lipca 2011 r. nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług uchylił zaskarżoną interpretację i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że skarżący wniósł o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, wskazując, że jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie doradztwa podatkowego, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Skarżący 19 lutego 2010 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy, będący samochodem z dwoma rzędami siedzeń z homologacją. W 2010 r. wnioskodawca odliczył VAT z faktur za paliwo nabywane do tego pojazdu i rat leasingowych. Od 1 stycznia 2011 r. nastąpiła zmiana przepisów podatkowych. Zainteresowany wskazał, że jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, pojazd jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi 2170 kg, samochód nie spełnia wymogów określonych w art. 3 ust. 2 obowiązującej od 1 stycznia 2011 r. ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz transporcie drogowym (Dz. U. nr 247, poz. 1652 ze zm.) i nie posiada zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów potwierdzającego wymogi określone w punktach 1-4 tego przepisu. W dowodzie rejestracyjnym posiada zapis w pozycji rodzaj pojazdu - "samochód ciężarowy". Skarżący zadał pytanie: czy od dnia 1 stycznia 2011 r. może on nadal odliczać VAT naliczony, zawarty w paliwie nabywanym do przedmiotowego pojazdu? Jego zdaniem nadal ma prawo odliczać VAT naliczony zawarty w cenie paliwa, bowiem zakupy służą ewidentnie czynnościom opodatkowanym, a jego samochód nie jest samochodem osobowym. Nie jest również pojazdem wskazanym w art. 3 ust. 1 ustawy nowelizującej, w którym jest mowa o samochodach nabytych i to w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 13 grudnia 2012 r., ale nie o samochodach, które używane są na podstawie umowy leasingu i to zawartej przed 1 stycznia 2011 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00