Wyrok NSA z dnia 23 kwietnia 2013 r., sygn. II OSK 2532/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 23 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej O. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 czerwca 2011 r. sygn. akt II SA/Wr 226/11 w sprawie ze skargi O. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Wałbrzychu z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 22 czerwca 2011 r., sygn. II SA/Wr 226/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę O. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) w Wałbrzychu z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że Burmistrz Dzierżoniowa decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...], działając na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 54 i art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej, ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji zespołu garaży dla samochodów osobowych wraz z dojazdem i infrastrukturą towarzyszącą, na terenie przy Osiedlu [...] w D. Organ stwierdził, że inwestycja ma charakter uzupełnienia istniejącej funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej o zespół garaży samochodowych.
Sprawa niniejsza toczy się od 2007 r., kiedy to Spółdzielnia Mieszkaniowa wniosła o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji zespołu garaży dla samochodów osobowych wraz z dojazdem i infrastrukturą towarzyszącą na działkach nr [...] i części działki [...] obręb [...] w D. Wcześniejsze decyzje organu I instancji wydane w wyniku rozpoznania tego wniosku (jedna odmawiająca, dwie ustalające warunki zabudowy) były najpierw trzykrotnie uchylane przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu, z kolei decyzja tego organu z dnia 18 maja 2009 r. utrzymująca w mocy decyzję ustalającą warunki zabudowy została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 19 listopada 2009 r. sygn. akt II SA/Wr 392/09 łącznie z poprzedzająca ją decyzją organu I instancji m.in. z uwagi na konieczność opracowania części graficznej i tekstowej analizy wyznaczonego obszaru. Po raz kolejny rozpoznając sprawę zlecono uprawnionemu architektowi wykonanie nowej analizy funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania. Biorąc pod uwagę fakt, że szerokość frontu działki przyległej do drogi publicznej wynosi ok. 5 m, ustalono minimalny zakres opracowania na 50 m od granic terenu przeznaczonego na inwestycję. Analiza obszaru wyznaczonego wykazała, że realizacja inwestycji stanowi funkcję towarzyszącą dla zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, teren inwestycji ma dostęp do drogi osiedlowej, ustalono płaskie dachy i wysokość planowanej zabudowy nie przekraczającej 3m. Organ I instancji stwierdził, że sprawa tocząca się w latach 1996-1997r. z wniosku Spółdzielni Mieszkaniowej zakończona odmowną decyzją z 1997r. dotyczyła ustalenia warunków zabudowy dla zespołu garaży na działce nr [...] obręb [...]. Organ uznał, że sprawa zakończona powyższą decyzją nie jest tożsama z niniejszą sprawą, ponieważ decyzja z 1997r. została wydana na podstawie przepisów nieobowiązującej już ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym, a zakres inwestycji nie obejmował działki nr [...], która obecnie jest przedmiotem inwestycji. Biorąc powyższe pod uwagę decyzją z dnia [...] sierpnia 2010r. ustalono warunki zabudowy dla wnioskowanego zamierzenia inwestycyjnego. I ta decyzja po rozpatrzeniu odwołania Olgierda Rudnickiego została uchylona przez SKO w Wałbrzychu w dniu [...] września 2010r. z uwagi na konieczność określenia skali załącznika graficznego do decyzji oraz granic działek w aspekcie tożsamości ze sprawą z 1997r.