Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. II GSK 1954/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędziowie Małgorzata Korycińska NSA Andrzej Kuba Protokolant Monika Majak po rozpoznaniu w dniu 9 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. S.A. w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 12 maja 2011 r. sygn. akt VI SA/Wa 405/11 w sprawie ze skargi D. S.A. w S. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie zakazu wprowadzenia do obrotu partii produktu oraz nakazania poddania go zabiegowi poprawnego oznakowania I uchyla zaskarżony wyrok; II uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w W. z dnia [...] października 2010 r. nr [...]; III zasądza od Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych na rzecz D. S.A. w S. 837 (osiemset trzydzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 12 maja 2011 r., sygn. akt VI SA/Wa 405/11, oddalił skargę "D." S.A. w S. na decyzję Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych z dnia [...] grudnia 2010 r., nr [...], w przedmiocie zakazu wprowadzenia do obrotu partii produktu oraz nakazania poddania go zabiegowi poprawnego oznakowania, z następującym uzasadnieniem.
W dniach [...] - [...] października 2010 r. w firmie "D." S.A. z siedzibą w S. przeprowadzono kontrolę jakości handlowej produkowanych wyrobów, w trakcie której sprawdzono m.in. prawidłowość oznakowania produktu o nazwie "P. pomidorowy, Pasztet P. z kurcząt pomidorowy", konserwa drobiowa sterylizowana, (opakowanie kubek 100 g, data minimalnej trwałości 29 września 2012r., partia [...], w cenie sprzedaży: 13,50 zł/30 sztuk). Kontrola wykazała nieprawidłowości w oznakowaniu przedmiotowego pasztetu, polegające na bezpodstawnym użyciu w nazwie produktu określenia "z kurcząt", sugerującego użycie w procesie produkcji mięsa z kurcząt. W wykazie składników zostały bowiem wymienione: woda, mięso oddzielone mechanicznie z kurcząt, tłuszcz roślinny, wątroba z kurcząt, tłuszcz wieprzowy, kasza manna (zawierająca gluten), skóry z kurcząt, susz pomidorowy ok. 1,2%, sól, przyprawy, skrobia modyfikowana, białko sojowe, mleko w proszku, substancje wzmacniające smak i zapach E-621, E-635, przeciwutleniacz E-316, przy czym zawartość surowców z kurcząt wynosiła ok. 35 %. Do produkcji tego wyrobu, zgodnie z dokumentacją zakładową i informacją o składzie na wieczku, stosowane są surowce z kurcząt w ilości ok. 35%, w postaci: mięsa odkostnionego mechanicznie z kurcząt w ilości 100 kg/425 kg wyrobu gotowego, wątroby z kurcząt - 30 kg/425 kg, skór z kurcząt - 15 kg/425 kg.