Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 stycznia 2013 r., sygn. II GSK 2021/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło- Chlabicz Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Sędzia del. WSA Jacek Czaja Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 19 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Po 93/11 w sprawie ze skargi B. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 19 maja 2011r., sygn. akt I SA/Po 93/11 - po rozpoznaniu sprawy ze skargi B. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia [...] listopada 2010 r., nr [...] w przedmiocie "nieuznania zarzutu niedopuszczalności egzekucji administracyjnej oraz zarzutu prowadzenia egzekucji przez niewłaściwy organ egzekucyjny" - oddalił skargę.

Sąd I stancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Naczelnik Urzędu Skarbowego P.-G., działając jako organ egzekucyjny, skierował egzekucję administracyjną wobec B. B., na podstawie tytułu wykonawczego, o numerze [...], obejmującego zaległości z tytułu nieprzekazanej kwoty zajętej wierzytelności w kwocie należności głównej 1.560.151,90 zł.

B. B. wniósł zarzuty w sprawie prowadzonej egzekucji administracyjnej, powołując art. 33 pkt 6 i 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r., Nr 229, poz. 1954 ze zm.; dalej: u.p.e.a.). Uzasadniając zarzuty stwierdził, że istnieją wątpliwości co do właściwości miejscowej Naczelnika Urzędu Skarbowego P.-G., jako organu egzekucyjnego prowadzącego egzekucję administracyjną wobec W. B. (brata skarżącego). W tej sytuacji - w ocenie B. B. - wątpliwa jest też właściwość tego organu dla egzekucji administracyjnej prowadzonej wobec niego, jako dłużnika zajętej wierzytelności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00