Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 maja 2011 r., sygn. I SA/Po 93/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Karol Pawlicki Sędziowie Sędzia NSA Maria Skwierzyńska Sędzia WSA Małgorzata Bejgerowska (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 kwietnia 2011 r. sprawy ze skargi B. B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nieuznania zarzutu niedopuszczalności egzekucji administracyjnej oraz zarzutu prowadzenia egzekucji przez niewłaściwy organ egzekucyjny oddala skargę

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego P., działając jako organ egzekucyjny skierował egzekucję administracyjną wobec B. B., na podstawie tytułu wykonawczego, o numerze [...], obejmującego zaległości z tytułu nieprzekazanej kwoty zajętej wierzytelności w kwocie należności głównej [...] zł.

W następstwie powyższego strona, działając na podstawie art. 33 pkt 6 i 9 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz.U. z 2005 r., Nr 229, poz. 1954 ze zm. - dalej w skrócie: u.p.e.a.), wniosła zarzuty w sprawie prowadzonej egzekucji administracyjnej, podnosząc zarzut niedopuszczalności egzekucji administracyjnej oraz prowadzenia jej przez niewłaściwy organ. Powołując się na przepisy określające właściwość miejscową organu egzekucyjnego w egzekucji należności pieniężnych, skarżący podniósł, że istnieją wątpliwości co do właściwości miejscowej Naczelnika Urzędu Skarbowego P., jako organu egzekucyjnego prowadzącego egzekucję administracyjną wobec W. B. (brata skarżącego). W tej sytuacji wątpliwa staje się właściwość tego organu dla egzekucji administracyjnej prowadzonej wobec strony, a zatem dłużnika zajętej wierzytelności, w stosunku do którego wydane zostało postanowienie o nieprzekazaniu kwoty zajętej wierzytelności i w stosunku do którego Naczelnik Urzędu Skarbowego P. wystawił przedmiotowy tytuł wykonawczy. Zatem zarzut prowadzenia egzekucji administracyjnej przez niewłaściwy organ egzekucyjny i w konsekwencji zarzut niedopuszczalności egzekucji administracyjnej prowadzonej na podstawie tytułu wykonawczego, o numerze [...], B. B. powiązał z brakiem właściwości miejscowej Naczelnika Urzędu Skarbowego P., jako organu egzekucyjnego prowadzącego egzekucję administracyjną wobec W. B.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00