Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2013 r., sygn. I FSK 1758/12
Jedynie nocleg w pokoju hotelowym ze śniadaniem może być opodatkowany łącznie niższą 8-proc. stawką VAT. Jeśli zaś przedsiębiorca sprzedaje gościom pakiety hotelowe, w skład których wchodzą dodatkowe atrakcje, takie jak kąpiel w spa czy kolacja, to każdą z tych usług musi opodatkować oddzielnie, naliczając 23-proc. VAT.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia NSA Roman Wiatrowski, Sędzia WSA (del.) Dagmara Dominik - Ogińska, Protokolant Krzysztof Osial, po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 6 września 2012 r., sygn. akt I SA/Ol 330/12 w sprawie ze skargi S. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie pisemnej indywidualnej interpretacji prawa podatkowego 1) uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie, 2) zasądza od S. K. na rzecz Ministra Finansów kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organem podatkowym.
1.1. Wyrokiem z dnia 6 września 2012 r., sygn. akt I SA/Ol 330/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uchylił, w części dotyczącej stawki podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży usług w formie pakietów, zaskarżoną przez S. K., interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 marca 2012 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący wskazał, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł w październiku 2011 r. z firmami dysponującymi internetowymi platformami zakupowymi umowy o współpracy, na mocy których upoważnił w/w firmy do oferowania, w jego imieniu, sprzedaży usług hotelowych w formie pakietów w obniżonej cenie, w ustalonych przez niego terminach promocji. Do skorzystania z usług określonych w pakietach upoważniają nabywców, wystawiane przez firmy kooperujące, kupony (vouchery). Pakiety zawierają kompleksowy zakres świadczonych przez wnioskodawcę usług hotelowych, czyli są to: usługi noclegowe, gastronomiczne oraz usługi uboczne, jak kąpiel w wannie z hydromasażem. Ponadto w ofercie gastronomicznej oprócz posiłków są napoje oraz wino. W uzupełnieniu wniosku podatnik zaznaczył też, że oferowana przez niego promocja każdorazowo obejmuje ofertę kierowaną do dwóch osób (para) i zawiera - w zależności od pakietu - od 2 do 3 noclegów ze śniadaniem oraz nastrojową kolację (której wybór potraw dokonywany jest przez osoby korzystające ze specjalnie przygotowanej na tę okoliczność karty dań), wraz z winem (1 lampka lub w niektórych pakietach cała butelka). Ponadto w niektórych pakietach przewidziane są napoje (woda mineralna), a także możliwość skorzystania z kąpieli w wannie SPA. Klient może nabyć wyłącznie cały pakiet, bez możliwości rezygnacji z poszczególnych świadczeń oferowanych w ramach pakietu, w związku z tym nie następuje obniżenie ceny.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right