Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. I FSK 920/12

W trosce o swe bezpieczeństwo prawne zainteresowany ma prawo oczekiwać wyjaśnienia przez właściwy organ nasuwającej się wątpliwości regulacji ukształtowanej przepisami prawa podatkowego, także wówczas, gdy zazębia się ona z innymi unormowaniami prawnym.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Hieronim Sęk, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 12 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1507/11 w sprawie ze skargi W. w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wyrokiem z 12 marca 2012 r., sygn. akt: I SA/Wr 1507/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w sprawie ze skargi W. w W. (dalej: "strona", "skarżąca", "organizacja") uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów z 20 czerwca 2011 r., nr [...] w przedmiocie opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanych na realizację zadań statutowych dotacji i darowizn.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług strona wskazała, że od 2004 r. jest organizacją pożytku publicznego, która nieodpłatnie realizuje zadania w zakresie: 1) informacji i poradnictwa dotyczącego spraw socjalno-bytowych osób niepełnosprawnych, 2) poradnictwa specjalistycznego (prawnego, psychopedagogicznego), 3) szkolenia dla osób indywidualnych (wolontariusze, osoby niepełnosprawne, opiekunowie) oraz dla liderów organizacji osób niepełnosprawnych, 4) prowadzenia programów aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, 5) społecznych kampanii informacyjnych, 6) programów edukacyjnych dla różnych grup środowiskowych, 7) występowania w sprawach legislacyjnych dotyczących niepełnosprawnych, 8) działań interwencyjnych w sytuacjach dyskryminacji osób niepełnosprawnych. Dalej wskazała, że na realizację powyższych zadań otrzymuje dotacje ze środków publicznych, m. in. Gminy W., Sejmiku Wojewódzkiego, P. oraz darowizny od podmiotów prywatnych, które mają charakter pieniężny, od których to strona nigdy nie odprowadzała podatku VAT. Pierwsze z nich są przyznawane za wykonanie usług na rzecz osób fizycznych niebędących członkami organizacji, drugie natomiast są przeznaczane na pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania organizacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00