Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2013 r., sygn. I FSK 964/12
W przypadku, gdy podatek wynika jedynie z faktury, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia rodzącego obowiązek podatkowy u jej wystawcy - faktura taka nie daje uprawnienia do odliczenia wykazanego w niej podatku. Dysponowanie w tym przypadku przez nabywcę fakturą wystawioną przez zbywcę stanowi jedynie formalny warunek skorzystania z tego uprawnienia, który nie stanowi per se uprawnienia do odliczenia podatku, jeżeli nie towarzyszy mu spełnienie warunku w postaci wykonania rzeczywistej czynności rodzącej u wystawcy faktury obowiązek podatkowy z tytułu jej realizacji na rzecz nabywcy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Barbara Wasilewska, Sędzia WSA (del.) Hieronim Sęk (sprawozdawca), Protokolant Marta Sokołowska - Juras, po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej W. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 stycznia 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 1181/10 w sprawie ze skargi W. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 4 sierpnia 2010 r., nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od sierpnia 2003 r. do marca 2004 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od W. J. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Przedmiot skargi kasacyjnej
1.1. Przedmiotem skargi kasacyjnejbył wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 10 stycznia 2012 r., I SA/Łd 1181/10 oddalający skargę W. J. (dalej: Strona lub Skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. (dalej: Dyrektor IS) z dnia 4 sierpnia 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług (dalej: podatek VAT) za poszczególne miesiące od sierpnia 2003 r. do marca 2004 r.
2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji przebieg postępowania
2.1. Z ustaleń przyjętych do wyrokowania wynikało, że: - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. zakwestionował rozliczenia podatku VAT dokonane przez Stronę na podstawie faktur dokumentujących zakup oleju napędowego wystawionych przez T. sp. z o.o., F.H. J. S. oraz R. sp. z o.o.; - faktury te nie obrazowały bowiem rzeczywistych transakcji; - faktycznym sprzedawcą (właścicielem) paliwa był A. K. prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki jawnej G., który dostarczał paliwo niewiadomego pochodzenia z bazy w M.