Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 września 2012 r., sygn. II FSK 122/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie NSA Bogusław Dauter, Aleksandra Wrzesińska- Nowacka (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 19 października 2010 r. sygn. akt I SA/Bk 113/10 w sprawie ze skargi B. S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2002 r. z tytułu solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe byłego męża 1) oddala skargę kasacyjną, 2) odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 października 2010 r., sygn. akt I SA/Bk 113/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę B.S. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 15 stycznia 2010 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowej w podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2002 r. z tytułu solidarnej odpowiedzialności za zaległości podatkowe byłego męża.

Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:

Wnioskiem z dnia 28 stycznia 2008 r. B. S. (dalej: "skarżąca") wystąpiła do Naczelnika Urzędu Skarbowego w A. o umorzenie zaległości podatkowych wynikających z przeniesienia odpowiedzialności za zaległości byłego męża, D.S., z tytułu podatku od towarów i usług za grudzień 2001 r., styczeń, luty i marzec 2002 r. wraz z odsetkami za zwłokę oraz w podatku dochodowym od osób fizycznych za styczeń i marzec 2002 r. wraz z odsetkami za zwłokę. Wniosek umotywowano trudną sytuacją finansową i rodzinną. Naczelnik Urzędu Skarbowego w A., rozpoznając wniosek po raz kolejny, decyzją z dnia 20 października 2009 r. odmówił umorzenia zaległości podatkowych w podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2002 r. w kwocie 50 824 zł wraz z należnymi odsetkami za zwłokę naliczonymi na dzień złożenia wniosku w łącznej wysokości 31 536 zł. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia wyjaśniono, że zaległości podatkowe powstały w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej przez D. S. i dotyczą okresu, w którym skarżąca pozostawała z nim w związku małżeńskim, a między małżonkami nie istniała umowa o wyłączenie wspólności majątkowej małżeńskiej oraz podniesiono, że sytuacja majątkowa skarżącej nie jest trudna - posiada stałe źródło dochodów ze stosunku pracy oraz otrzymuje świadczenie z funduszu alimentacyjnego na dzieci. Ze względu na przekroczenie limitu dochodu nie kwalifikuje się do uzyskania pomocy z organów samorządowych i innych instytucji. W związku z tym, w ocenie organu, nie wystąpiły określone w art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm., dalej: "O.p."). przesłanki uzasadniające umorzenie przedmiotowej zaległości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00