Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2012 r., sygn. II FSK 2395/10

Wniesienie do spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej wkładu niepieniężnego w postaci akcji lub udziałów w spółce posiadającej osobowość prawną nie stanowi odpłatnego zbycia tych akcji i udziałów i tym samym nie powoduje powstania przychodu podatkowego u wnoszącego taki aport. Należy podkreślić, że w takim przypadku w ogóle nie dochodzi do zbycia udziałów w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA del. Teresa Porczyńska, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 12 sierpnia 2010 r. sygn. akt I SA/Ke 329/10 w sprawie ze skargi M. S. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uwzględnił skargę M.S. i uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako komandytariusz spółki komandytowej lub jako akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej, wnosząc wkład w postaci akcji i udziałów w spółkach kapitałowych z siedzibą w Polsce lub innych państwach Unii Europejskiej. Zadał pytanie, czy w związku z wniesieniem takiego wkładu powstanie u niego przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zajmując stanowisko, że przychód podatkowy nie powstanie, bowiem art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.) wyłącza ze źródła przychodu, jakim jest odpłatne zbycie praw majątkowych (art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.), "wkłady do wszelkich spółek". Podatnik wnoszący wkład do spółki osobowej w istocie nie dokonuje odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu, toteż nie ma tu zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 9 u.p.d.o.f., określający wartość przychodów z tytułu objęcia udziałów (akcji) spółek mających osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny; podstawy do określenia wartości takiego przychodu nie stanowi także art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) u.p.d.o.f.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00