Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2013 r., sygn. II FSK 2888/11
Jeżeli osoba fizyczna uczestnicząc w określonym stosunku pracy osiągnie przychód pozostający w jakimś związku ze stosunkiem pracy i z faktycznym wykonywaniem pracy, ale niestanowiący przychodu ze stosunku pracy, to nie będzie to przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f. To oznacza, że fakt objęcia - czy też nabycia - akcji zagranicznej spółki kapitałowej realizowany jest przez tę spółkę, a to, iż beneficjentami tych czynności prawnych są pracownicy spółki krajowej nie oznacza, że uzyskanie tych akcji jest świadczeniem ze stosunku pracy, jaki łączy beneficjenta akcji ze spółką krajową.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA del. Jan Grzęda, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 sierpnia 2011 r. sygn. akt III SA/Wa 522/11 w sprawie ze skargi D. J. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 20 października 2010 r. nr IPPB2/415-665/10-4/MG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz D. J. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 29 sierpnia 2011 r., III SA/Wa 522/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił zaskarżoną przez D. J. (zwaną dalej skarżącą lub wnioskodawcą) interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie) z dnia 20 października 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.