Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 21 stycznia 2010 r., sygn. II FSK 1449/08
Z art. 30a ust. 5 p.d.o.f. wynika jednoznacznie, że dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie pomniejsza się o straty z tytułu udziału w tych funduszach oraz inne straty z kapitałów pieniężnych (a więc źródła przychodów, o których mowa w art. 17 ust. 1 p.d.o.f.) i praw majątkowych, poniesionych w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Edyta Anyżewska (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Zbigniew Kmieciak, WSA del. Anna Dumas, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 508/08 w sprawie ze skargi J. S. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. S. na rzecz Ministra Finansów kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 7 maja 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 508/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę J. S. na pisemną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 listopada 2007 r. wydaną w zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
2. Wnioskiem z dnia 27 sierpnia 2007 r., złożonym w trybie art.14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami), dalej jako O.p., J. S. zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia dochodów uzyskanych ze sprzedaży jednostek uczestnictwa w zagranicznych funduszach inwestycyjnych. Przedstawiając stan faktyczny, wnioskodawca wskazał, że uzyskuje za pośrednictwem banku inwestycyjnego z siedzibą w Szwajcarii przychody z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa w zagranicznych funduszach kapitałowych. Jedne transakcje przynoszą wynik dodatni, czyli nadwyżkę uzyskanej kwoty z umorzenia jednostek nad kwotą, za którą zostały nabyte, natomiast inne przynoszą wynik ujemny, w sytuacji gdy uzyskana kwota z umorzenia jednostek jest niższa od kwoty, za którą jednostki te zostały nabyte. Wyjaśnił, że zgodnie z prawem szwajcarskim, bank inwestycyjny nie pobiera podatku dochodowego. Wobec tego uważa, że w zeznaniu rocznym powinien wykazywać dochód lub stratę stanowiącą sumę dodatnią lub ujemną wyników wszystkich transakcji. W oparciu o tak przedstawiony stan faktyczny zadał pytanie - czy w przypadku, gdy będąc uczestnikiem zagranicznych funduszy kapitałowych, w danym roku podatkowym osiągnie dodatni lub ujemny wynik z poszczególnych transakcji polegający na nabyciu jednostek uczestnictwa i następnie ich umorzeniu, dodatni wynik takiej transakcji może traktować jak dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, a ujemny wynik takiej transakcji jako stratę w rozumieniu art. 30a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej "p.d.o.f." W ocenie wnioskodawcy regulacja zawarta w art. 30a ust. 5 p.d.o.f. nie odnosi się do dochodu lub straty rozumianych jako dodatni lub ujemny wynik poszczególnych transakcji polegających na nabyciu jednostek uczestnictwa i następnie ich umorzeniu. W jego przekonaniu "źródło przychodów" jest kategorią ogólną, nieodnoszącą się do pojedynczych transakcji i dlatego trudno zgodzić się z tym, aby poszczególne transakcje nabywania i zbywania jednostek uczestnictwa utożsamiać ze źródłami przychodów. Stwierdził, że należy przyjąć, iż wynik szeregu transakcji nabywania i zbywania jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych daje dochód lub stratę z tego źródła przychodów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right