Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 2 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 977/10

 

Sygn. akt II OSK 977 / 10 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 2 czerwca 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Dałkowska - Szary (spr.) sędzia del. WSA Jerzy Siegień Protokolant asystent sędziego Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 1755/09 w sprawie ze skargi J. P. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia (...) września 2009 r. nr (...) w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie cofnięcie pozwolenia na broń palną myśliwską i sportową oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 1755/09, oddalił skargę J. P. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia (...) września 2009 r. w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską i sportową.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji postanowieniem z dnia (...) lipca 2009 r. nr (...) odmówił zawieszenia postępowania w sprawie cofnięcia J. P. pozwolenia na broń palną myśliwska i sportową. W uzasadnieniu decyzji organ wyjaśnił, że podstawą wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie cofnięcia pozwolenia na broń były informacje o skierowaniu przeciwko skarżącemu aktu oskarżenia do Sądu o popełnienie czynu z art. 220 § 1 Kodeksu karnego w zbiegu z art. 157 § 1 i 3 w zw. z art. 11 § 2 tej ustawy. Czyn opisany w art. 157 Kodeksu karnego zawarty jest w katalogu przestępstw przeciwko życiu, co z kolei zobowiązuje organy policji do wszczęcia postępowania w kierunku cofnięcia uprawnienia. Odnośnie wniosku J. P. o zawieszenie postępowania jednak organ wskazał, że z uwagi na art. 98 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.) nie jest możliwe uwzględnienie wniosku strony w sytuacji wszczęcia postępowania z urzędu. Ponadto organ wyjaśnił, że wynik postępowania karnego nie jest zagadnieniem wstępnym w rozumieniu art. 97 k.p.a. Organy policji nie rozpatrują sprawy cofnięcia pozwolenia na broń w kontekście winy czy niewinności strony, ale pod względem obawy użycia broni sprzecznie z interesem bezpieczeństwa i porządku publicznego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00