Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 stycznia 2011 r., sygn. I OSK 1300/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) Sędziowie sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch sędzia del. WSA Maria Werpachowska Protokolant st. inspektor sądowy Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 28 stycznia 2011r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. sygn. akt II SA/Wa 2110/09 w sprawie ze skargi M.S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 9 kwietnia 2010 r. oddalił skargę M.S. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2009 r. nr [...], zwalniający M.S. ze służby w Policji.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył treść wydanych w sprawie decyzji, okoliczności faktyczne w jakich doszło do zwolnienia oraz ocenę legalności decyzji stwierdzając, co następuje:

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie rozkazem personalnym z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 41 ust. 3 i art. 45 ust. 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji zwolnił M.S. ze służby w Policji z uwagi na orzeczenie przez Wojewódzką Komisję Lekarską MSWiA w Lublinie w dniu [...] lipca 2009 r. (które to orzeczenie zostało zatwierdzone przez Okręgową Komisję Lekarską), całkowitej niezdolności funkcjonariusza do służby w Policji i zaliczenie go do trzeciej grupy inwalidzkiej. Komendant Główny Policji po rozpatrzeniu odwołania M. S. uchylił zaskarżony rozkaz w części dotyczącej daty zwolnienia i ustalił ją na dzień [...] października 2009 r., w pozostałej części utrzymując rozkaz w mocy.

Organy przyjęły, iż zwolnienie na podstawie art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji ma charakter obligatoryjny, a orzeczona przez Komisję Lekarską całkowita niezdolność do służby obligowała organ do zwolnienia ze służby. Wobec tego, że funkcjonariusz raportem z dnia [...] sierpnia 2009 r. zgłosił pisemne wystąpienie ze służby z dniem [...] sierpnia 2009 r. jego zwolnienie ze służby stosownie do art. 43 ust. 1 ustawy mogło nastąpić przed upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00