Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 16 marca 2011 r., sygn. I FSK 440/10
Określenie podstawy wymiaru należnego podatku VAT w przypadku sprzedaży gruntu nie może byd oparte na danych zawartych w studium uwarunkowao i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Dokument ten nie jest źródłem prawa, lecz jedynie aktem kierownictwa wewnętrznego. W rezultacie w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy, dla celów VAT wiążące jestjedynie ewidencja gruntów i budynków.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Zirk - Sadowski, Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia WSA del. Tomasz Kolanowski (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 16 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1562/09 w sprawie ze skargi K. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 2 lipca 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu do ponownego rozpoznania, 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz K. S. kwotę 380 (trzysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi
1. Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Wr 1562/09, oddalający skargę K. S. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 2 lipca 2009 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. K. S. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej jako ustawa o VAT. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca w latach 1997 - 1999 nabył nieruchomości rolne. W wyniku decyzji wójta gminy nieruchomości te, które są niezabudowane, zostały podzielone na mniejsze działki. W ewidencji gruntów i budynków nieruchomość oznaczona jest jako użytek rolny. W gminie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomości nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Wnioskodawca planuje sprzedaż tych działek, a ich nabywcami mają być osoby fizyczne. Na tle przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy sprzedaż działek będzie zwolniona od podatku od towarów i usług?
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right