Orzeczenie
Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn. I SA/Wr 1562/09
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Sędzia NSA Lidia Błystak, Sędzia WSA Ewa Kamieniecka (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wilczek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi K.Ś. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektor Izby Skarbowej w P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu 15 kwietnia 2009 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w L. wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, złożony przez K.Ś. Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca
w latach 1997 - 1999 nabył nieruchomości rolne. Następnie w wyniku decyzji wójta gminy nieruchomości te zostały podzielone na mniejsze działki. Nieruchomości te są nieruchomościami niezabudowanymi. W ewidencji gruntów i budynków nieruchomość oznaczona jest jako użytek rolny. W gminie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nieruchomości te nie są wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie wnioskodawca planuje sprzedaż tych działek, a ich nabywcami mają być osoby fizyczne. Na tle przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca zwrócił się z zapytaniem, czy sprzedaż działek będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.
Przedstawiając własne stanowisko w sprawie, wnioskodawca wyraził pogląd, że sprzedaż działek, które powstały w wyniku podzielenia nieruchomości rolnych będzie dostawą towarów zwolnioną od VAT. Spełnia bowiem przesłanki, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Nieruchomości są nieruchomościami niezabudowanymi. Z ewidencji gruntów i budynków wynika, że są użytkami rolnymi. Obecnie te nieruchomości przeznaczone są do wykorzystywania na cele rolnicze. W gminie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, co oznacza, że nie zmieniło się dotychczasowe przeznaczenie gruntu i nie ma planu zmiany tego przeznaczenia. Transakcja zbycia osobom fizycznym nie jest związana ze zmianą przeznaczenia. Ani z dokumentów urzędowych, ani z okoliczności planowanej transakcji nie wynika, aby nieruchomości miały być nieruchomościami budowlanymi lub nieruchomościami przeznaczonymi pod zabudowę. W związku z tym spełnione są przesłanki zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right