Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 września 2014 r., sygn. III SA/Wa 592/14
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Alojzy Skrodzki, Sędziowie sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), sędzia WSA Anna Wesołowska, Protokolant referent stażysta Bartłomiej Grzybowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2014 r. sprawy ze skargi C. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia [...] grudnia 2013 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres za miesiące od maja 2007 r. do lutego 2009 r. oraz kwoty do zwrotu na rachunek bankowy za marzec 2009 r. 1) uchyla zaskarżoną decyzję, 2) stwierdza, że uchylona decyzja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w W. na rzecz C. Sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w W. kwotę 5.617 zł (słownie: pięć tysięcy sześćset siedemnaście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
I. Stan sprawy przedstawia się następująco:
1. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. (dalej zwany: "NUS") decyzją z [...] kwietnia 2013r. określił "C." sp. z o.o. w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w W. (dalej zwana: "Spółką") nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następne okresy rozliczeniowe od maja 2007r. do lutego 2009r. i nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy za marzec 2009r.
W uzasadnieniu NUS wskazał, że Spółka 26 lipca 2002r. kupiła dwie działki rolne o nr [...] i [...] we wsi B. , gmina D. , o łącznej powierzchni 76,1904 ha. Syndyk prowadzący upadłość likwidacyjną Spółki w maju i czerwcu 2007r. kupił usługi związane z ww. nieruchomościami (wykonanie: drogi o nawierzchni żwirowej, projektu budowlanego" Sieć wodociągowa i kanalizacyjna do obsługi ww. działek, przygotowanie inwestycji i wykonanie projektu budowlanego pod nazwą P. na jeziorze [...]); podzielił geodezyjnie na 164 działek ww. działki o nr [...] i [...]. Następnie (w marcu i kwietniu 2008r.) Syndyk sprzedał 52 działki rolne i udziały w 4 działkach rolnych (działki o: nr [...] i [...] , według aktów notarialnych, przeznaczono na drogi wewnętrzne; nr [...] i [...] na plażę), a także udziały w działce zabudowanej budynkiem gospodarczym (nr [...]). Nabywca działki samodzielnej nabywał też udziały w działkach do wspólnego użytku. Zdaniem NUS sprzedaż działek rolnych, gdy sprzedawano też udziały w działce zabudowanej budynkiem gospodarczym, prawidłowo była dokonywana według 22% stawki podatku od towarów i usług (dalej zwany: "VAT"), zaś gdy sprzedawano udziały w działkach niezabudowanych była zwolniona z VAT (art. 43 ust. 1 pkt 9 u.p.t.u.).