Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. I OSK 1150/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Kacprzak Sędziowie NSA Małgorzata Borowiec (spr.) del. WSA Marzenna Linska-Wawrzon Protokolant asystent sędziego Ewelina Ryszka po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.Ż. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 30 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Ke 703/09 w sprawie ze skargi M.Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 30 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Ke 703/09 oddalił skargę M.Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] października 2009r. znak: [...] w przedmiocie zasiłku celowego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. decyzją z dnia [...] października 2009 r., na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. utrzymało w mocy decyzję Prezydenta O.Ś. z dnia [...] sierpnia 2009 r., wydaną na podstawie art. 17 ust. 2 pkt 1, art. 36 pkt 1 lit c, art. 39 ust. 1 i 2 art. 41 pkt 1, art. 104, art. 106 ust. 1, 3 i 4, art. 109 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. Nr 64 poz. 593 ze zm.) oraz w oparciu o przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 lipca 2006r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. Nr 135, poz. 950), którą to decyzją przyznano M.Ż. pomoc w formie specjalnego bezzwrotnego zasiłku celowego z przeznaczeniem na dofinansowanie do kosztów leczenia w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy podał, że zgodnie z przepisami cyt. ustawy o pomocy społecznej, pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa, mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomoc społeczna wspiera osoby i rodziny w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka, zaś rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy. Z kolei, w świetle art. 39 powołanej ustawy zasiłek celowy może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej, m.in. na pokrycie części lub całości kosztów zakupu leków czy leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego. Stosownie do treści art. 8 cyt. ustawy prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, z zastrzeżeniem art. 40, 41, 78, 79 przysługuje osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 477 zł miesięcznie, przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednego z powodów wymienionych w art. 7 pkt 2-15 lub innych okoliczności uzasadniających udzielenie pomocy społecznej. Jednocześnie przepisy nie wskazują wysokości zasiłku celowego, czy też bezzwrotnego specjalnego zasiłku celowego, pozostawiając ocenę w tym zakresie organom pomocy społecznej.