Wyrok NSA z dnia 28 października 2010 r., sygn. II OSK 1710/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Włodzimierz Ryms Sędziowie sędzia NSA Jacek Chlebny sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary (spr.) Protokolant Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 28 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 czerwca 2009 r. sygn. akt II SA/Rz 200/08 w sprawie ze skargi K. L. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w R. z dnia (...) stycznia 2008 r. nr (...) w przedmiocie rozbiórki budowli oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 17 czerwca 2009 r., sygn. akt II SA/Rz 200/08, oddalił skargę K. L. na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Rzeszowie z dnia (...) stycznia 2008 r. w przedmiocie rozbiórki budowli.
Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego (PWINB) ww. decyzją, po rozpoznaniu odwołania K. L., B. L. i D. L. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Jarosławiu (PINB) z dnia (...) sierpnia 2007 r., znak (...), nakazującej rozbiórkę obiektu budowlanego, tj. prowizorycznego nieszczelnego zbiornika na ścieki sanitarne wybudowanego niezgodnie z przepisami, powodującego znaczne pogorszenie warunków użytkowych dla otoczenia, do którego odprowadza się ścieki z budynku mieszkalnego nr (...) zlokalizowanego na działce nr (...), przy ul. G. w J., utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Organ II instancji wskazał, że zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) w sprawach dotyczących obiektów budowlanych, których budowa została zakończona przed 1 stycznia 1995 r. stosuje się przepisy dotychczasowe, czyli obowiązujące w czasie budowy obiektu. Przedmiotowy zbiornik na ścieki sanitarne został zrealizowany w warunkach samowoli budowlanej w okresie obowiązywania przepisów zawartych w ustawie Prawo budowlane z 1974 r., zaś sprawy techniczno-budowlane w okresie popełnionej samowoli budowlanej regulowane były przepisami zawartymi w rozporządzeniu Ministra Administracji Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 3 lipca 1980 r. (Dz. U. Nr 17, poz. 62). Organ ten stwierdził, że przedmiotowy zbiornik na ścieki jest usytuowany w odległości 70 cm od granicy działki co narusza § 23 ust. 4 ww. rozporządzenia, zgodnie z którym na nie skanalizowanych terenach dopuszcza się stosowanie szczelnych zbiorników do gromadzenia nieczystości ciekłych co najmniej 2 m od linii regulacyjnej drogi lub granicy działki, oraz co najmniej 5 m od otworów okiennych i drzwiowych w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi w budynkach sąsiednich.