Wyrok NSA z dnia 14 października 2010 r., sygn. I FSK 1834/09
Brak konkretnej transakcji opodatkowanej nie musi zawsze prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. W przypadku wydatków zaliczanych do tzw. kosztów ogólnych, wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem tych towarów i usług a sprzedażą opodatkowaną, lecz w sytuacji gdy stanowią one element cenotwórczy produktów podatnika, pozostając w ten sposób w bezpośrednim związku z jego opodatkowaną działalnością gospodarczą - prawo do odliczenia z tytułu tych zakupów (wydatków) powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Janusz Zubrzycki (sprawozdawca), Sędzia NSA Ryszard Mikosz, Protokolant Joanna Kowalska, po rozpoznaniu w dniu 14 października 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 1436/08 w sprawie ze skargi A. S. A. w K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 24 lipca 2008 r., nr ... w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz A. S. A. w K. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 2 kwietnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 1436/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w sprawie ze skargi A. S.A. w K. uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z 24 lipca 2008r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług, stwierdził, że interpretacja nie może być wykonana do uprawomocnienia się wyroku oraz zasądził na rzecz Skarżącej koszty postępowania.
1.2. Przedstawiając stan faktyczny sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że w dniu 30 kwietnia 2008 r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego od kosztów związanych z emisją akcji. Spółka podała, że w okresie od 2006 r. do końca 2007 r. podejmowała czynności zmierzające do zintensyfikowania prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. W celu pozyskania środków finansowych koniecznych do realizacji tego celu Spółka dokonała podwyższenia kapitału zakładowego w drodze publicznej emisji akcji serii "I" oraz prywatnej subskrypcji akcji serii "J". Z uwagi na rozmiary oraz zakres transakcji przeprowadzonych za pomocą środków uzyskanych z emisji obu rodzajów akcji, Strona korzystała (w całym okresie realizacji planu podwyższenia kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii "l" i "J") z usług wielu wyspecjalizowanych podmiotów ponosząc w związku z tym duże koszty, min.: koszty opracowania struktury pozyskania źródeł finansowania, koszty analizy finansowej, koszty analizy i strategicznego doradztwa prawnego oraz wiele innych. Strona poniosła wydatki związane zarówno z publiczną emisją i wprowadzeniem akcji spółki do obrotu na GPW, jak i wydatki związane z prywatną subskrypcją akcji. Emisja akcji obydwu serii zakończyła się sukcesem i doprowadziła do podwyższenia kapitału zakładowego spółki, co z kolei posłużyło pozyskaniu środków finansowych na zintensyfikowanie prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Jednocześnie prowadzona przez Skarżącą działalność gospodarcza jest w pełnym zakresie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, w związku z czym Spółka nie jest zobowiązana do dokonywania korekt tego podatku w oparciu o strukturę sprzedaży. Do chwili złożenia wniosku Strona nie zaliczyła powyższych wydatków do kosztów uzyskania przychodu oraz nie odliczyła podatku naliczonego zawartego w fakturach VAT dokumentujących ww. koszty. Wobec powyższego Spółka we wniosku pytała, czy podatek naliczony zawarty w fakturach dokumentujących wydatki związane z emisją akcji, może zostać przez nią odliczony w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.