Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2009 r., sygn. II OSK 191/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie Sędzia NSA Bożena Walentynowicz Sędzia NSA Zdzisław Kostka ( spr. ) Protokolant Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 października 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1567/07 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] lipca 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz M. M. kwotę 120 złotych (sto dwadzieścia) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 22 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, rozpoznając skargę M. M., uchylił decyzję Komendanta Głównego Policji z [...] lipca 2007 r. i poprzedzającą ją decyzję Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji z [...] marca 2007 r., dotyczące cofnięcia pozwolenia na broń.

Z uzasadnienia wyroku wynika następujący stan sprawy.

Decyzją z [...] marca 2007 r. Małopolski Komendant Wojewódzki Policji cofnął skarżącemu M. M. pozwolenie na broń sportową. Podstawą prawną tej decyzji były art. 18 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 1 pkt 6 oraz art. 18 ust. 5 pkt 4 ustawy o broni i amunicji, zaś podstawą faktyczną dwa fakty, po pierwsze skazanie skarżącego prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne, po drugie naruszenie zasad przechowywania broni. Odnośnie do pierwszej okoliczności wskazano, że prawomocnym wyrokiem z 23 listopada 2006 r. Sądu Rejonowego dla Krakowa skarżący został uznany za winnego popełnienia przestępstwa z art. 233 § 1 k.k., które polegało na zeznaniu nieprawdy co do okoliczności odbioru towaru i sposobu zapłaty za odebrany towar, za co wymierzono mu karę 5 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat oraz grzywnę w wysokości 80 stawek dziennych. Odnośnie do drugiej wskazano, że skarżący pięć sztuk broni sportowej przechowywał w swoim miejscu zamieszkania, w szafce i walizce a nie w metalowej kasetce lub szafce albo sejfie, posiadających atestowane zamki, przez co mógł umożliwić dostęp do niej osobom nieuprawnionym i za to został skazany przez Sąd Rejonowy dla Krakowa Podgórza wyrokiem z [...] marca 2007 r., na podstawie art. 51 ust. 2 pkt 7 ustawy o broni i amunicji w zw. z § 5 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 3 kwietnia 2000 r. w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji, na grzywnę w wysokości 300 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00