Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 28 maja 2009 r., sygn. II OSK 848/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki (spr.) Sędziowie sędzia NSA Maria Czapska- Górnikiewicz sędzia NSA Grażyna Radzicka Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej L. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 lutego 2008 r. sygn. akt VI SA/Wa 2268/07 w sprawie ze skargi L. H. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2007 r. nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 lutego 2008 r., sygn. akt VI SA/Wa 2268/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę L. H. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] października 2007 r., zn. [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni palnej sportowej. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] kwietnia 2001 r., zn. [...] wydano L. H. pozwolenie na broń palną sportową.

W następstwie wszczęcia postępowania karnego przeciwko L. H. podejrzanemu o popełnienie czynu z art. 229 § 3 k.k., Komendant Stołeczny Policji wszczął postępowanie w przedmiocie cofnięcia skarżącemu pozwolenia na posiadanie broni. W trakcie postępowania administracyjnego wpłynął przeciwko skarżącemu akt oskarżenia, wniesiony przez Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, w którym oskarżono skarżącego o popełnienie przestępstwa z art. 229 § 3 k.k. W związku z powyższym Komendant Stołeczny Policji uznał, że L. H. należy do kategorii osób wymienionych w art. 15 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (tekst jedn. Dz.U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.), co do których istnieje uzasadniona obawa, że mogą użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego, w szczególności skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo przeciwko życiu, zdrowiu lub mieniu albo wobec których toczy się postępowanie karne o popełnienie takich przestępstw. Organ stwierdził, że oskarżenie L. H. o czyn określony w art. 229 § 3 k.k. wzbudza uzasadnioną obawę, że może on również swym nieodpowiedzialnym zachowaniem doprowadzić do użycia broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Zdaniem organu bezsporne jest, że L. H. utracił wiarygodność w zakresie zgodnego z prawem posiadania i używania broni palnej. Z tych przyczyn Komendant Stołeczny Policji decyzją z dnia [...] czerwca 2007 r. zn. [...] cofnął L. H. pozwolenie na posiadanie broni palnej sportowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00