Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2009 r., sygn. I OSK 849/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wojciech Chróścielewski (spr.) Sędziowie Małgorzata Pocztarek NSA Tadeusz Geremek Protokolant Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 listopada 2007 r. sygn. akt II SA/Kr 1046/06 w sprawie ze skargi A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 22 listopada 2007 r., II SA/Kr 1046/06 oddalił skargę A. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Kierownik działu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta Krakowa, decyzją z dnia [...] czerwca 2006 r. odmówił skierowania A. T. do domu pomocy społecznej. W uzasadnieniu stwierdził, że otrzymuje ona emeryturę w wysokości [...] zł wraz z deputatem węglowym, jest osobą samotną, a obecnie przebywa u siostry, której pomaga, jest też osobą zdolną do samodzielnego zaspokajania swych potrzeb życiowych i prawidłowo funkcjonującą w środowisku. Powodem, dla którego ubiega się ona o miejsce w domu pomocy społecznej jest obawa o pogorszenie stanu zdrowia i poczucie osamotnienia. Nie wyraziła ona zgody na pomoc usługową z uwagi na częste wyjazdy do siostry mieszkającej we Wrocławiu, a skierowanie do domu pomocy społecznej może nastąpić dla osoby wymagającej całodobowej opieki innej osoby i w przypadku niemożności zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Decyzja ta została utrzymana w mocy przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie na podstawie art. 17, 54 ust. 1, 106 ust. 1 i 4, 109, 110 ust. 1 i 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. Uznano, że odwołująca się nie jest osobą, która kwalifikuje się obecnie do skierowania do domu pomocy społecznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00