Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 listopada 2007 r., sygn. II SA/Kr 1046/06

Z treści art. 54 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej nie wynika możliwość przyznania prawa do umieszczenia w domu pomocy społecznej osobie, która - jak w przypadku skarżącej - pozostaje w leczeniu, wymaga badań i porad lekarskich, a nawet pozostaje w stałym leczeniu, czy posiada zaświadczenie lekarskie, że wymaga opieki drugiej osoby. Z treści tego przepisu wynika bowiem to, iż wiek, choroba lub niepełnosprawność osoby starającej się o skierowanie musi być tego rodzaju, że uniemożliwia tej osobie nie tylko samodzielne funkcjonowanie w dotychczasowym środowisku, ale uniemożliwia tej osobie prawidłowe funkcjonowanie pomimo wykorzystania innych możliwości pomocy, czyli mimo wykorzystania przez tę osobę pomocy w formie usług opiekuńczych, zwanych też pomocą "dochodzącą".

Teza urzędowa

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Piotr Lechowski Sędziowie WSA Tadeusz Wołek WSA Bożenna Blitek (spr.) Protokolant Bernadeta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2007 r. sprawy ze skargi A.T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [....] w przedmiocie odmowy skierowania do domu pomocy społecznej skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [....] (oznaczoną także:..........) wydaną na wniosek A.T. z upoważnienia Prezydenta Miasta K. przez Kierownika Działu w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w K. orzeczono o odmowie skierowania A.T. do domu pomocy społecznej. Jako podstawę prawną wskazano art. 17 ust.1 pkt 16, art. 54 ust. 1, art. 106 ust. 4, art. 110 ust. 1 i ust. 159 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej, w związku z Rozporządzeniem Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz. U. Nr 217, poz. 1817) oraz art. 104 kodeksu postępowania administracyjnego. Na uzasadnienie podano, że na podstawie wywiadu środowiskowego i zebranej dokumentacji dotyczącej sytuacji materialnej, bytowej i zdrowotnej ustalono, że wnioskująca otrzymuje emeryturę, która wraz z deputatem węglowym wynosi [....] zł miesięcznie, że zamieszkuje samotnie, w warunkach umożliwiających godne bytowanie, a obecnie przebywa u siostry, której pomaga, że jest osobą zdolną do samodzielnego zaspokajania swych potrzeb życiowych i prawidłowo funkcjonującą w środowisku, że nie posiada orzeczonego stopnia niepełnosprawności, ani nie występują u niej żadne ograniczenia w sprawności fizycznej. Ujawniono, że powodem, dla którego A.T. stara się o miejsce w domu pomocy społecznej jest jej obawa o pogorszenie się stanu zdrowia w przyszłości i poczucie osamotnienia. Podniesiono, że podczas wywiadu środowiskowego wnioskująca nie wyraziła zgody na zaproponowaną jej pomoc usługową z uwagi na częste wyjazdy do siostry mieszkającej we Wrocławiu, natomiast pomoc społeczna w postaci skierowania do domu pomocy społecznej może być przyznana osobom wymagającym całodobowej opieki innej osoby i w przypadku niemożności zapewnienia usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00