Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. II OSK 1898/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA Teresa Kobylecka /spr./ Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 20 stycznia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 października 2007 r. sygn. akt II SA/Po 328/07 w sprawie ze skargi [...] spółki z o.o. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile na rzecz [...] spółki z o.o. w P. 350 (trzysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 października 2007r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Pile z dnia [...] maja 2007 r. w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Pile decyzją z dnia [...] maja 2007r. uchyliło decyzję Prezydenta Miasta Piły z dnia [...] marca 2007r., ustalającą dla "[...]" Spółka z o.o. z siedzibą w P. jednorazową opłatę z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej w P. przy ul. [...], oznaczonej nr geodezyjnym [...] o powierzchni 0,7241 m? w wysokości 247 670,10zł, płatną w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji - w części dotyczącej terminu płatności opłaty i ustaliło termin do dnia 30 czerwca 2007r., a w pozostałej części utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wskazał, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiana ma charakter prawa miejscowego, które wchodzi w życie z dniem upływu terminu vacatio legis. Zgodnie z treścią art. 29 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym uchwała rady gminy w sprawie uchwalenia planu obowiązuje od dnia wejścia w życie w niej określonego, jednak nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa (14 dni od dnia ogłoszenia wg art. 28 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym, która obowiązywała w dacie uchwalania i publikowania uchwały Rady Miejskiej w Pile nr XIII/160/03 z dnia 28 października 2003r.). Uchwała taka wywołuje skutki prawne dopiero od dnia jej wejścia w życie, do tego czasu nie rodzi żadnych obowiązków ani uprawnień, a tym samym nie może być podstawą roszczeń opartych o regulacje w niej zawarte. Z momentem wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dokonuje się zmiana przeznaczenia terenów objętych planem, która może skutkować spadkiem lub wzrostem wartości nieruchomości objętych planem. Dlatego wbrew literalnemu brzmieniu przepisu art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym należy uznać, że obowiązek nałożony na prezydenta miasta aktualizuje się z dniem zbycia nieruchomości, jeżeli zbycie to miało miejsce po wejściu w życie miejscowego planu zagospodarowaniu przestrzennego, a nie tylko jego uchwalenia przez radę gminy. W tej kwestii Sąd podzielił stanowisko organów orzekających obu instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00