Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2009 r., sygn. I OSK 1490/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędziowie NSA Alicja Plucińska-Filipowicz del.WSA Ewa Kwiecińska (spr.) Protokolant Edyta Pawlak po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 27 sierpnia 2008 r. sygn. akt II SA/Bd 459/08 w sprawie ze skargi M. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badanie lekarskie oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 sierpnia 2008 r., sygn. akt II SA/Bd 459/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę M. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Toruniu z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badanie lekarskie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Pismem z dnia [...] stycznia 2008 r. Prokurator Rejonowy Toruń - [...] w Toruniu wystąpił do Prezydenta Miasta Torunia z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie skierowania M. T. na badania lekarskie celem stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami silnikowymi.
Uzasadniając wniosek, prokurator powołał się na okoliczność nadużywania przez M. T. alkoholu, która to okoliczność została stwierdzona w wyroku Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia [...] listopada 2007 r., sygn. [...]. Wyrokiem tym, wydanym w sprawie za czyn popełniony pod działaniem alkoholu, Sąd orzekł wobec niego środek probacyjny w postaci obowiązku powstrzymywania się od nadużywania alkoholu. Prokurator wskazał również, że ten sam Sąd wcześniejszym wyrokiem z dnia [...] października 2005 r. w sprawie o sygn. [...], nałożył na skarżącego identyczny obowiązek na okres próby wynoszący trzy lata.
Zdaniem prokuratora, wymienione orzeczenia Sądu Rejonowego w Toruniu uznające, że M. T. jest osobą realnie zagrożoną uzależnieniem od alkoholu powodują, iż zachodzą wątpliwości (zastrzeżenia) co do jego psychofizycznych zdolności do kierowania pojazdami mechanicznymi.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right