Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 października 2009 r., sygn. I OSK 536/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędziowie Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 27 października 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej U. F. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 stycznia 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 975/08 w sprawie ze skargi U. F. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 stycznia 2009 r., sygn. akt II SA/Wa 975/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę U. F. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] 2008 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oraz przyznał na rzecz adwokat K. T. kwotę 292,80 zł tytułem nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Sąd podał, że decyzją z dnia [...] 2007 r., Nr [...] Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie art. 83 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.), odmówił U. F. przyznania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy w drodze wyjątku. Organ podał, że przyznanie takiego świadczenia jest możliwe, gdy spełnione są łącznie wszystkie przesłanki wynikające z art. 83 powołanej ustawy. Brak spełnienia nawet jednej z nich wyklucza możliwość przyznania wnioskowanego świadczenia. Organ zwrócił uwagę na krótki łączny okres składkowy - wynoszący 5 lat, 2 miesiące i 14 dni - posiadany przez zainteresowaną na przestrzeni 47 lat życia, brak zatrudnienia lub innej działalności objętej ubezpieczeniem społecznym od zakończenia sprawowania opieki nad dzieckiem w kwietniu 1985 r., oraz na fakt, że powstanie całkowitej niezdolności do pracy zostało ustalone orzeczeniem lekarza orzecznika ZUS na luty 2006 r. Zdaniem organu nie zostały wykazane jakiekolwiek szczególne okoliczności uniemożliwiające przezwyciężenie przeszkód do kontynuowania zatrudnienia i nabycia uprawnień do świadczeń na zasadach ogólnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00