Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2012 r., sygn. I OSK 2268/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Banasiewicz, Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.), Sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski, Protokolant starszy asystent sędziego Anna Pośpiech - Kłak, po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 18 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Wa 363/12 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 18 czerwca 2012 r., sygn. akt II SA/Wa 363/12, oddalił skargę M. J. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odmówił przyznania M. J. renty rodzinnej w drodze wyjątku. W uzasadnieniu ww. decyzji Prezes Zakładu podniósł, że z dokumentacji zawartej w aktach sprawy wynika, że decyzją Prezesa Zakładu z dnia [...] sierpnia 2000 r., z uwagi na wystąpienie szczególnych okoliczności, M. J. została przyznana renta rodzinna w drodze wyjątku, która była realizowana do 21 sierpnia 2010 r. Podkreślił, że świadczenia w drodze wyjątku nie są przyznawane raz na całe życie, mogą bowiem ulec wstrzymaniu, gdy zmienią się okoliczności faktyczne stanowiące podstawę ich przyznania. Dalej organ zauważył, iż z dokumentacji zawartej w aktach rentowych wynika, że w czerwcu 2007 r. wnioskodawca ukończył naukę w gimnazjum. We wrześniu 2007 r. podjął naukę w liceum ogólnokształcącym, które powinien ukończyć w czerwcu 2010 r., natomiast obecnie jest słuchaczem I semestru zaocznej zasadniczej szkoły zawodowej dla dorosłych. W ocenie organu, przerywanie nauki i ponowne jej podejmowanie nie jest szczególną okolicznością uzasadniającą przyznanie świadczenia w drodze wyjątku. Ponadto wnioskodawca jest osobą pełnoletnią i nie ma orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy, a zatem zarówno wiek, jak i stan zdrowia nie stanowią obiektywnych przeszkód w podjęciu zatrudnienia. W świetle powyższego wnioskodawca nie spełnia kumulatywnie przesłanek z art. 83 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00