Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 23 czerwca 2009 r., sygn. I FSK 515/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Zając, Sędzia NSA del. Grażyna Jarmasz (sprawozdawca), Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 23 czerwca 2009 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 12 grudnia 2007 r. sygn. akt I SA/Op 338/07 w sprawie ze skargi J.P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 16 sierpnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie określenia w podatku od towarów i usług kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym za maj 2004 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 12 grudnia 2007r., sygn. akt I SA/Op 338/07 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu / dalej WSA/ oddalił skargę J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z 16 sierpnia 2007r. numer [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2004r.

2. W uzasadnieniu WSA podał, że przedmiotem skargi była w/w decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w O., którą uchylono decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia 13 marca 2006 r., numer [...], którą określono J. P. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym za maj 2004r. w wysokości 38 572zł, w tym do zwrotu na rachunek bankowy w kwocie 1 980zł i do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy w kwocie 36 592zł. Decyzję tę Dyrektor Izby Skarbowej wydał w wykonaniu dyspozycji wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 28 lutego 2007t., sygn. akt I SA/Op 16/07, którym to wyrokiem uchylona została decyzja organu odwoławczego z dnia 8 listopada 2006r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za maj 2004r.

Sąd uznał, że poczynione przez organy podatkowe ustalenia faktyczne zasługują na aprobatę i stanowią podstawę faktyczną wyroku. Ich istotą jest to, że Skarżący, który był zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych i rekreacyjnych, po dokonaniu podziału gruntu, oznaczonego w ewidencji gruntów i budynków jako grunt rolny, na mniejsze działki, sukcesywnie je sprzedawał. Sprzedawane działki były nieruchomościami gruntowymi, które mogły być zabudowane, gdyż zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego stanowiły tereny usług turystyki, z dopuszczoną możliwością ograniczonej zabudowy, które sprowadzało się do zakazu realizacji obiektów budowlanych i urządzeń szkodliwych dla zdrowia ludzi i środowiska. Po sprzedaży działek organy nadzoru budowlanego wydały pozwolenia na zabudowę niektórych z tych działek, w stosunku do innych ich nabywcy wystąpili o wydanie takich pozwoleń. Sąd przypomniał, że według art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dalej ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, a za towar w rozumieniu tej ustawy uznawane są także grunty, zgodnie z art. 2 pkt 6 tej ustawy, w przeciwieństwie do definicji towarów zawartej w art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym 1993r., gdzie grunty za towar nie zostały uznane. Ustawa z 1993r. utraciła moc z dniem 1 maja 2004r. ( zgodnie z art. 175 ustawy o VAT z 2004r.). Tak więc od dnia 1 maja 2004r. odpłatna dostawa gruntów, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z ograniczeniem wynikającym z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT z 2004r., w myśl którego zwalnia się od tego podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Natomiast uchylona decyzja Dyrektora Izby Skarbowej dotycząca okresu rozliczeniowego za maj 2004r. obejmowała także sprzedaż działki o numerze [...]12/29 dokonanej wprawdzie umową przenoszącą własność nieruchomości z dnia 28 maja 2004r., ale umowa ta poprzedzona była umową zobowiązującą do przeniesienia własności nieruchomości pod warunkiem nie skorzystania przez gminę z prawa pierwokupu i zawarta została dnia 23 kwietnia 2004r., kiedy to doszło także do zapłaty ceny i wydania przedmiotu sprzedaży. A więc wadliwość zaskarżonej decyzji polegała na objęciu nią sprzedaży gruntu w czasie obowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym z 1993r. W pozostałej części, a to w zakresie sprzedaży działki numer [...]12/27 o powierzchni 0,0181ha, dokonanej w formie aktu notarialnego w dniu 28 maja 2004r., która również była sporna, zdaniem Sądu należało uznać, że podlega ona opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sąd ten w uzasadnieniu przedstawił podstawę faktyczną i prawną rozstrzygnięcia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00