Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 58/07

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Stahl sędzia NSA Jolanta Sikorska (spr.) Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 18 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych L. D.-T. oraz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 3 sierpnia 2006 r. sygn. akt II SA/Ke 267/06 w sprawie ze skargi [...] Spółka z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy oddala skargi kasacyjne

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 3 sierpnia 2006r. sygn. akt II SA/Ke 267/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach, po rozpatrzeniu skargi [...] Sp. z o.o. w K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy, uchylił zaskarżoną decyzję oraz stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku.

W uzasadnieniu wskazał, że wyżej wymienioną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K., po rozpatrzeniu odwołania K. D. i L. T. od decyzji Prezydenta Miasta K. z dnia [...] ustalającej warunki zabudowy nieruchomości o nr ewid. działek [...] i [...] obręb [...], położonych w K. przy ul. [...] [...] i [...] dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń piwnic gospodarczych na pomieszczenia klubu muzycznego w istniejących budynkach mieszkalno-usługowych uchyliło decyzję organu I instancji w całości i odmówiło ustalenia warunków zabudowy. Podało, że we wniosku o ustalenie warunków zabudowy z dnia [...], uzupełnionym w dniu [...]. [...] Sp. z o.o. w K. określono zamierzenie inwestycyjne jako zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń piwnic w budynku kamienicy na potrzeby klubu muzycznego ze sprzedażą napojów alkoholowych - zmiana obejmuje zmianę pomieszczeń handlowych na sale klubowe i potrzebne pomieszczenia WC, barek z zapleczem oraz szatnię; zmianę pomieszczeń magazynowych piwnic na sale klubowe; wykonanie dodatkowego wyjścia z klubu w piwnicy do piwnicy kamienicy sąsiedniej (przebudowa i poszerzenie schodów). Wskazało, że stosownie do art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. Nr 80, poz. 717), wydanie decyzji o warunkach zabudowy w przypadku zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części jest możliwe jedynie w przypadku łącznego spełnienia warunków określonych w pkt 1-5. Pod pojęciem działki sąsiedniej, o jakiej mowa w art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy należy rozumieć działkę posiadającą wspólną granicę z działką objętą wnioskiem. Organ ten uznał za nietrafne w aspekcie wymogów art. 61 ust. 1 pkt 1 ustawy wskazanie przez organ l instancji funkcji usługowej budynków na działkach objętych wnioskiem inwestorskim oraz na działkach położonych w obszarze analizowanym, jako przesądzające o kontynuacji funkcji. Nie podzielił stanowiska organu l instancji, że o kontynuacji funkcji projektowanego zamierzenia inwestycyjnego, tj. klubu muzycznego świadczy funkcja usługowa typu: sklepy, gabinety lekarskie i salony fryzjerskie, które znajdują się w budynku nr [...] położonym na działkach będących terenem inwestycji. Nie podzielił także stanowiska, że na kontynuację funkcji projektowanego zamierzenia inwestycyjnego wskazuje budynek hotelu oznaczony nr [...], w parterze którego znajduje się restauracja, kawiarnia, a na wyższych kondygnacjach hotel. Podkreślił, że budynek hotelu nie sąsiaduje z terenem inwestycji, gdyż oddzielony jest pasem drogi, a ponadto podstawową funkcją tego budynku przyjętą już na etapie jego realizacji są usługi hotelowe, nie zaś budynek mieszkalny, do którego wprowadzono usługi uciążliwe w trakcie użytkowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00