Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2007 r., sygn. II OSK 915/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie NSA Maria Rzążewska Janina Kosowska /spr./ Protokolant Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 marca 2006 r. sygn. akt II SA/Kr 1367/02 w sprawie ze skargi I. M. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2002 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 7 marca 2006 r., sygn. akt II SA/Kr 1367/02, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu sprawy ze skargi I. M. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] kwietnia 2002 r., Nr [...], w przedmiocie nakazu rozbiórki, uchylił zaskarżoną decyzję oraz zasądził od organu na rzecz skarżącej zwrot kosztów postępowania sądowego.

Przedstawiając stan faktyczny rozpoznanej sprawy, Sąd I instancji wskazał, iż decyzją z dnia [...] marca 2001 r., Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z., na podstawie art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. Nr 89, poz. 414 ze zm.), nakazał rozbiórkę zabudowy schodów zewnętrznych budynku mieszkalnego położonego w Z. przy ul. K., tj. osłonowych ścian oraz wykonanego nad nimi zadaszenia z blachy falistej. W uzasadnieniu wskazał, iż podczas wizji lokalnej przeprowadzonej w dniu 17 listopada 2000 r. ustalono, że W. P. przebudował w styczniu 1998 r. wejście do wskazanego wyżej budynku mieszkalnego. Przebudowa polegała na zabudowie zewnętrznych schodów wejściowych ścianami osłonowymi, wykonanymi z drewnianych ram okiennych wraz z drzwiami oraz na ułożeniu na żelbetowej płycie balkonowej znajdującej się nad schodami płyt z blachy ocynkowanej do wysokości okapu budynku. Dobudowane elementy nie są trwale połączone z istniejącym budynkiem, stanowią wypełnienie istniejących przestrzeni ze zmianą sposobu ich funkcjonowania. W ocenie organu I instancji, zakres oraz charakter przeprowadzonych robót wymagał pozwolenia na budowę. Wykonana przebudowa wpływa bowiem na zmianę wyglądu budynku w odniesieniu do otaczającej zabudowy i spowodowała zmianę układu funkcjonalnego części obiektu, tj. zlikwidowano balkon oraz wykonano dodatkowe pomieszczenie przez wydzielenie ścianami przestrzeni w rejonie schodów zewnętrznych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00