Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 3 kwietnia 2007 r., sygn. II OSK 577/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Wiśniewska Sędziowie: Sędzia NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Protokolant Anna Wieczorek po rozpoznaniu w dniu 3 kwietnia 2007r., na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody Łódzkiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 15 grudnia 2005 r. sygn. akt II SA/Łd 971/05 w sprawie ze skargi A. J. na decyzję Wojewody Łódzkiego z dnia [...] sierpnia 2005r., nr [...] znak: [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę linii energetycznej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Uzasadnienie.

Wyrokiem z dnia 15 grudnia 2005 r., sygn. akt II SA/Łd 971/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. J. na decyzję Wojewody Łódzkiego, z dnia [...] sierpnia 2005 r., nr [...], znak: [...], utrzymującą w mocy decyzję Starosty Powiatu Ł., z dnia [...] czerwca 2005 r., nr [...], zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą [...] Zakładowi Energetycznemu pozwolenia na budowę odcinka napowietrznej linii elektroenergetycznej 0,4 kV (kategoria obiektu XXVI), na działkach nr ew. 136/8, 136/7, 136/3, 136/11, 136/12, we wsi G., gm. R.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy.

Starosta powołał się na przepisy art. 28, art. 33 ust.1, art. 34 ust.4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. Nr 207, poz.2016 ze zm.). Stwierdził, że inwestycja nie jest sprzeczna z ustaleniami planu miejscowego. Inwestor załączył wymagane dokumenty. Projekt wykonany został przez osobę posiadającą uprawnienia. Odwołanie wniósł A. J., właściciel działki nr 136/8. Oświadczył, iż nie wyraża zgody na postawienie słupów na jego działce. Wezwany przez organ odwoławczy dodatkowo wyjaśnił, że cofa podpis. Nie poinformowano go czego podpis dotyczy, a w tym czasie był po spożyciu alkoholu. W czasie składania podpisu nie miał świadomości, że linia energetyczna przebiegać będzie blisko jego budynków mieszkalnych. Wojewoda, podzielając ocenę organu pierwszej instancji przypomniał, że wniosek dotyczy linii energetycznej NN dla zasilania w energię elektryczną w/w działek. Do wniosku dołączona została dokumentacja projektowa wraz z wypisem z planu miejscowego oraz oświadczenie inwestora o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. W dokumentacji znajdują się nadto zgody właścicieli na przeprowadzenie linii napowietrznej przez ich działki, w tym zgoda A. J. W ocenie Wojewody zgoda udzielona w formie pisemnego oświadczenia woli jest prawnie skuteczna w postępowaniu administracyjnym. Przyczyna wycofania pisemnie udzielonej zgody może być przedmiotem rozpatrzenia przed sądem powszechnym. Skoro zaś inwestor wywiązał się z obowiązków wynikających z art. 35 ust.1 Prawa budowlanego, to w myśl art. 35 ust.4 tej ustawy, nie można było odmówić wydania pozwolenia na budowę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00