Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2007 r., sygn. I GSK 699/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędziowie Czesława Socha (spr.) NSA Jerzy Chromicki Protokolant Natalia Filipiak po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. J.` od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 października 2005 r. sygn. akt III SA/Gl 531/04 w sprawie ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2004 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty długu celnego oraz kwoty podatku od towarów i usług I oddala skargę kasacyjną II zasądza od M. J. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w Katowicach kwotę 1.800 zł. (tysiąc osiemset złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego;

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 października 2005 r. o sygnaturze III SA/Gl 531/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2004 r. o nr [...] w przedmiocie naruszenia obowiązków wynikających ze stosowania procedury odprawy czasowej i określenia kwoty długu celnego.

Sąd oparł swoje rozstrzygnięcie na ustaleniach faktycznych organów celnych obu instancji, które stwierdziły, że nie zostały wykonane obowiązki wynikające z objęcia samochodu osobowego marki Alfa Romeo (nr nadwozia [....], rok produkcji 1991) procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła, w związku z czym określono kwotę długu celnego według metody ostatniej szansy (na podstawie katalogu Eurotax nr 2/2001) w wysokości 9.478,30 PLN z przyjęciem stawki celnej autonomicznej oraz dokonano wymiaru podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.

Powyższa ocena została sformułowana w oparciu o materiały śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w Mysłowicach, z których wynikało, że w dniu 16 lutego 2001 r. przedmiotowy samochód został ujawniony przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach w trakcie wykonywanej kontroli w warsztacie blacharsko-lakierniczym J. S. w Mysłowicach. Właścicielem pojazdu okazał się M. J. na stałe zamieszkujący w Niemczech, który na początku lutego 2001 r. przywiózł do Polski przedmiotowy samochód zakupiony na terenie Niemiec w stanie uszkodzonym celem jego naprawy. Samochód ten został przekazany do warsztatu blacharsko-lakierniczego J. S. w Mysłowicach. Skarżący następnie odkręcił tablice rejestracyjne i pozostawiając samochód w tym warsztacie, udał się z powrotem do Niemiec, gdzie dokonał jego wyrejestrowania w dniu 9 lutego 2001 r. Nie podzielono twierdzeń skarżącego, że samochód pozostawiono w warsztacie do naprawy w ramach normalnego jego użytkowania, gdyż pozostawały w sprzeczności z jego zeznaniami złożonymi w postępowaniu karno-skarbowym. Fakt zaś umorzenia postępowania karno-skarbowego nie ma znaczenia dla powstania długu celnego. Prowadzenie postępowania na podstawie przepisów karnych nie stanowi przeszkody do prowadzenia postępowania na podstawie przepisów Kodeksu celnego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej (art. 273 Kodeksu celnego). Oznacza to, że jest to ogólna zasada niezależności postępowania prowadzonego na podstawie przepisów prawa celnego od postępowania prowadzonego na podstawie przepisów karnych, czy też karno-skarbowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00