Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 27 padziernika 2005 r., sygn. III SA/Gl 531/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Henryk Wach, Sędziowie: WSA Małgorzata Walentek (spr.), Asesor WSA Mirosław Kupiec, Protokolant: Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 października 2005 r. przy udziale - sprawy ze skargi M. J. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie: naruszenia obowiązków wynikających ze stosowania procedury odprawy czasowej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...] Naczelnik Urzędu Celnego w K. stwierdził, że nie zostały wykonane obowiązki wynikające z objęcia towaru - samochodu osobowego marki [...], nr nadwozia [...], rok produkcji [...] - procedurą odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od cła w związku z czym określił kwotę długu celnego w wysokości 9 478,30 PLN oraz dokonał wymiaru podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu, powołując się na materiały śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Rejonową w M. [...], organ wskazał, że w dniu [...] lutego 2001 r. przedmiotowy samochód został ujawniony przez funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w M. w trakcie wykonywanej kontroli w warsztacie blacharsko lakierniczym J. S. w M.. Właścicielem pojazdu okazał się M. J. na stałe zamieszkujący w Niemczech, który na początku [...] lutego 2001 r. przywiózł przedmiotowy samochód z Niemiec celem jego naprawy, a następnie odkręcił tablice rejestracyjne pojazdu i pozostawił go w warsztacie blacharsko lakierniczym w M.. Ponadto samochód ten w dniu [...] lutego 2001 r. został wyrejestrowany z terenu Niemiec. Powołując się na art. 145 Kodeksu celnego oraz art. 144 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2003 r. w sprawie gospodarczych procedur celnych (Dz.U. Nr 201, poz. 1955) organ stwierdził, iż zostały naruszone warunki odprawy czasowej, bowiem M. J. nie dokonał powrotnego wywozu pojazdu z polskiego obszaru celnego, w związku z czym, stosownie do postanowień art. 212 § 1 Kodeksu celnego, powstał dług celny. Jako datę powstania długu celnego organ przyjął dzień [...] lutego 2001 r., tj. dzień ujawnienia przedmiotowego samochodu na polskim obszarze celnym. Wartość celną pojazdu organ, na skutek braku dokumentów oraz możliwości zastosowania przepisów art. 25 do art. 28 Kodeksu celnego, ustalił zgodnie z art. 29 § 1 tej ustawy (metoda ostatniej szansy) w oparciu o dane dostępne na polskim obszarze celnym, tj. Katalogu Eurotax nr 2/2001 r. Dla określenia długu celnego przyjęto stawkę celną autonomiczną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00