Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 5 padziernika 2007 r., sygn. I FSK 1239/06

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Jan Zając (spr.) Sędzia NSA Janusz Zubrzycki Protokolant Joanna Podsiadły po rozpoznaniu w dniu 19 września 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 301/05 w sprawie ze skargi J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 14 lutego 2005 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do sierpnia i październik 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od J. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w G. kwotę 1200 zł (tysiąc dwieście złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 23 maja 2006 r., sygn. akt I SA/Gd 301/05, mocą którego oddalono skargę J. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w G. z dnia 14 lutego 2005 r., Nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od kwietnia do sierpnia i październik 1999 r.

W motywach wyroku Sąd przedstawił stan sprawy. Ustalono, że zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy sześć decyzji Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w G. z dnia 15 listopada 2004 r., określających Przedsiębiorstwu Handlowo-Produkcyjnemu S. - J. P. zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za wskazany powyżej okres. Organy podatkowe uznały, że podatnik bezpodstawnie dokonał obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur wystawionych przez B. S.A. z siedzibą w G. z tytułu czynszu za leasing operacyjny prasorolkarki Dreistern oraz z tytułu zakupu wymienionej maszyny po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego. Stwierdzono, że wydatki poniesione przez podatnika na podstawie przedmiotowych faktur nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r., Nr 90, poz. 416 ze zm.), powoływana dalej jako: u.p.d.o.f. W ocenie organów podatkowych skarżący nie wykazał związku przyczynowego pomiędzy poniesionymi wydatkami na zakup usług leasingowych oraz wykup prasorolkarki a osiągniętym w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej przychodem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00