Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2007 r., sygn. I FSK 981/06
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Artur Mudrecki Sędziowie Sędzia NSA Juliusz Antosik ( spr. ) Sędzia NSA Sylwester Marciniak Protokolant Karol Olton po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 lutego 2006 r., sygn. akt I SA/Rz 468/05 w sprawie ze skargi J. Ł. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] nr: [...], [...], [...] w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2003 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od J. Ł. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie kwotę 300 zł ( słownie: trzysta złotych ) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 23 lutego 2006 r., sygn. akt I SA/Rz 468/05, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargi J. Ł. na decyzje Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] w przedmiocie zobowiązania w podatku od towarów i usług za październik, listopad i grudzień 2003 r.
2. W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji podał, że zaskarżonymi decyzjami Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy rozstrzygnięcia Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie z dnia [...] Z zaskarżonych decyzji wynika, że podatnik ujął w rejestrze zakupów, a następnie w deklaracji VAT-7 za wskazane miesiące (jako podatek związany ze sprzedażą opodatkowaną), kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług leasingu operacyjnego samochodów osobowych, zawyżając tym samym kwotę podatku do odliczenia za te miesiące. Organy wskazały, że podatnik poprzez obniżenie podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup usług leasingu operacyjnego samochodów osobowych naruszył § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 27, poz. 268 ze zm.), który stanowi, że usługobiorcom użytkującym samochody osobowe na podstawie umowy leasingu nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) i innych odpłatności wynikających z zawartej umowy, dlatego też podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego zawartego we wskazanych fakturach, a w deklaracjach VAT-7 została zawyżona kwota nadwyżki podatku naliczonego z poprzedniego miesiąca, jak i wysokość podatku naliczonego do odliczenia od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną.