Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. I OSK 836/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Izabella Kulig - Maciszewska, Sędziowie NSA Irena Kamińska (spr.), Joanna Runge - Lissowska, Protokolant Mariusz Bartosiak, po rozpoznaniu w dniu 3 lutego 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 19 kwietnia 2005 r. sygn. akt II SA/Ol 163/05 w sprawie ze skargi K. C. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] stycznia 2005 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie na rzecz K. C. kwotę 180,00 zł (słownie: sto osiemdziesiąt) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2005r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę K. C. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z dnia [...] stycznia 2005r. Nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby. W uzasadnieniu wskazanego orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny przedstawił następujący stan faktyczny sprawy.

Rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2004r. Komendant Powiatowy Policji w P. przywrócił K. C. do służby w Policji. Decyzja ta została wydana na skutek wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 14 października 2004r. (sygn. akt II SA/Ol 536/04), którym uchylono rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie z dnia [...] lipca 2004r. oraz poprzedzający go rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w P. z dnia [...] czerwca 2004r. w przedmiocie zwolnienia skarżącego ze służby.

Następnie, rozkazem personalnym z dnia [...] grudnia 2004r. Komendant Powiatowy Policji w P. zwolnił K. C. ze służby w Policji z dniem 16 grudnia 2004r., ustalając jednocześnie prawo do nagrody rocznej za 2004r. w wysokości 11/12 jednomiesięcznego uposażenia. W uzasadnieniu podano, iż mimo przywrócenia do służby policjant nie został do niej dopuszczony, gdyż po zwolnieniu go z dniem 30 czerwca 2004r. zaistniały okoliczności powodujące niemożność jej pełnienia, a mianowicie wydane zostało orzeczenie o całkowitej niezdolności do pełnienia służby w policji. W związku z tym powołując się na treść art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o Policji, stanowiący o obligatoryjnym zwolnieniu policjanta ze służby w przypadku orzeczenia jego trwałej niezdolności przez komisję lekarską, wydano przedmiotową decyzję. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności z uwagi na interes społeczny wynikający z konieczności obligatoryjnego i niezwłocznego zwolnienia ze służby w policji osoby, wobec której orzeczono trwałą niezdolność do służby, co ma na celu sprawne wykonywanie ustawowych zadań przez jednostkę organizacyjną Policji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00