Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 10 listopada 2006 r., sygn. II OSK 1326/05
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie Sędzia NSA Barbara Gorczycka-Muszyńska /spr./ Janina Kosowska Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 10 listopada 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 sierpnia 2005 r., sygn. akt II SA/Łd 266/05 w sprawie ze skargi C. P. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] grudnia 2004 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Łodzi
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2005 r., uchylił decyzję Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] grudnia 2004 r. i poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] maja 2004 r., w przedmiocie świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej.
Decyzją tą przyznano skarżącemu C. P. uprawnienie do świadczenia pieniężnego z tytułu deportacji do pracy przymusowej, za okres od kwietnia 1943 r. do sierpnia 1944 r. wskazując jednocześnie, że nie ma możliwości zaliczenia skarżącemu pobytu na deportacji po dniu 17 września 1944 r., tj. po zajęciu przez aliantów miejscowości, do której deportowano skarżącego wraz z rodzicami. Organ orzekający wskazał, że praca świadczona po wyzwoleniu danego terenu spod okupacji choćby nadal była wykonywana, traciła przymiot przymusowości jak i przymiot wykonywania jej na terenach okupowanych.