Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 2006 r., sygn. II FSK 231/05
W sytuacji, gdy jedynym zarzutem jest naruszenie prawa materialnego nie można zarzutu tego formułować na tle innego, niż przyjęty za podstawę zaskarżonej decyzji i wyroku stanu faktycznego.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Borkowski (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Protokolant Ilona Waksmundzka, po rozpoznaniu w dniu 19 stycznia 2006 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Bernarda W. od wyroku WSA w Opolu z dnia 24 listopada 2004 r. sygn. akt I SA/Op 25/04 w sprawie ze skargi Bernarda W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w O. z dnia 29 grudnia 2003 r. (...) w przedmiocie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia ucznia. 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Bernarda W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w O. kwotę 180,00 (sto osiemdziesiąt) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Stan sprawy przedstawiał się następująco:
Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w K. z dnia 28 sierpnia 2003 r. odmawiającą przyznania ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wyszkolenia uczennicy.
Bernard W. prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu, w ramach której zatrudniał na podstawie umowy o pracę w okresie od dnia 1 września 2000 r. do 30 czerwca 2003 r. młodocianego pracownika w celu nauki zawodu sprzedawcy. Uczennica złożyła w dniu 9 czerwca 2003 r. egzamin z wynikiem pozytywnym.
Z wnioskiem o przyznanie ulgi uczniowskiej podatnik zwrócił się do Urzędu Skarbowego w K. z zachowaniem ustawowego terminu.
Z materiału dowodowego zebranego w sprawie wynikało, iż podatnik posiadał tytuł mistrza w zawodzie sprzedawcy, jednak nie legitymował się wymogami kwalifikacyjnymi pedagogicznymi do szkolenia uczniów. Szkoleniem uczniów w zawodzie sprzedawcy zajmowała się małżonka podatnika Teresa W., posiadająca tytuł mistrza w zawodzie sprzedawcy oraz przygotowanie pedagogiczne. Podatnik w toku postępowania wyjaśniającego oświadczył, że żona wykonywała czynności związane ze szkoleniem ucznia jako osoba współpracująca, nie była wspólnikiem ani pracownikiem w rozumieniu przepisu art. 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy.