Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 898/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Krystyna Nowak (sprawozdawca), del. WSA Bożena Dziełak, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Koncernu Energetycznego "E." Spółki Akcyjnej - Oddział Zakład Energetyczny P. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 stycznia 2005 r. sygn. akt I SA/Łd 1029/04 w sprawie ze skargi Zakładu Energetycznego "P." S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 30 sierpnia 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za okres od stycznia do sierpnia 2003 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 20 stycznia 2005 r. I SA/Łd 1029/04 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Zakładu Energetycznego "P." S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z 30 sierpnia 2004 r. (...) odmawiającą stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za okres od stycznia do sierpnia 2003 r.

Z uzasadnienia wyroku wynikało, iż Zakład 31 grudnia 2003 r. wystąpił o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za okres od stycznia do sierpnia 2003 r. uiszczonego od rozłączników sterowanych drogą radiową - urządzeń umożliwiających zdalne wyłączanie i włączanie napięcia w liniach zasilających odbiorców. Rozłączniki były zamontowane w stacjach transformatorowych, budynkach lub na stacjach słupowych. Zdaniem wnioskodawcy urządzeń tych nie można było zaliczyć do kategorii budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1997 r. Prawo budowlane /t.j. Dz.U. 2000 nr 106 poz. 1126 ze zm./. Podobnie - nie były wolnostojącymi urządzeniami technicznymi trwale związanymi z gruntem ani sieciami; nie służyły też do przesyłania energii elektrycznej. Na uzasadnienie swoich twierdzeń strona skarżąca załączyła m.in. opinie sporządzone przez Ośrodek Postępu Technicznego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w P., Stowarzyszenie Elektryków Polskich Izba Rzeczoznawców oraz Urząd Statystyczny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00