Wyrok NSA z dnia 22 padziernika 2008 r., sygn. II FSK 970/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA (delegowany) Aleksandra Wrzesińska - Nowacka, (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż - Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 22 października 2008 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 1591/06 w sprawie ze skargi Skarbu Państwa - Rejonowego Zarządu Infrastruktury w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 19 lipca 2006 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego w zakresie zakwalifikowania budynków koszarowych zajętych bezpośrednio na zakwaterowanie żołnierzy do budynków mieszkalnych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 27 lutego 2007 r. sygn. akt I SA/Łd 1591/06 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi Skarbu Państwa - Rejonowego Zarządu Infrastruktury w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 19 lipca 2006 r., Nr [...] w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego w zakresie zakwalifikowania budynków koszarowych zajętych bezpośrednio na zakwaterowanie żołnierzy do budynków mieszkalnych, uchylił zaskarżoną decyzję oraz orzekł o zwrocie kosztów postępowania.
Z przedstawionego w uzasadnieniu wyroku stanu faktycznego wynika, iż wnioskiem z dnia 3 kwietnia 2006 r. Rejonowy Zarząd Infrastruktury w B. zwrócił się do Burmistrza Łasku o udzielenie pisemnej interpretacji podatkowej dotyczącej opodatkowania podatkiem od nieruchomości budynków służących zakwaterowaniu żołnierzy. Wątpliwości Podatnika powstały na gruncie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm, - powołanej dalej w skrócie jako u.p.o.l.), różnicującej w art. 5 ust 1 pkt 2 stawki podatku od nieruchomości w zależności od rodzaju budynku bez zdefiniowania wymienionych w niej rodzajów budynków. Zdaniem Podatnika budynkiem mieszkalnym jest budynek służący lub nadający do mieszkania, natomiast samo słowo mieszkać oznacza, przebywać gdzieś na stałe lub czasowo, zajmować jakiś lokal, mieć mieszkanie, zamieszkiwać, a tym samym wykładnia językowa pojęć budynek mieszkalny i mieszkać przemawia za uznaniem budynku koszar za budynek mieszkalny. W ocenie Podatnika powyższe potwierdza także ustawa z dnia 22 czerwca 1995 roku o Zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej w art. 61 oraz Zarządzenie Nr 9/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 20 lutego 1998 roku w § 1 pkt 3. Wymienione przepisy posługują się wyłącznie terminem wspólnych kwater przeznaczonych na zakwaterowanie żołnierzy. Pojęcie zakwaterowanie oznacza zaś czasowe pomieszczenia mieszkalne.