Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2006 r., sygn. II FSK 899/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędziowie NSA Krystyna Nowak, del. WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2006 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Koncernu Energetycznego "E." Spółki Akcyjnej - Oddział Zakład Energetyczny P. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 stycznia 2005 r. sygn. akt I SA/Łd 1030/04 w sprawie ze skargi Zakładu Energetycznego "P." S.A. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 30 sierpnia 2004 r. (...) w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2003 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 stycznia 2005 r., I SA/Łd 1030/04, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę Koncernu Energetycznego "E." S.A. - Oddziału Zakład Energetyczny "P." /nazywanego dalej "Skarżącym"/ na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 30 sierpnia 2004 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2003 r.

Skarżący, domagając się stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości, kwestionował zasadność uiszczania tego podatku od rozłączników sterowanych drogą radiową. Jego zdaniem urządzenia rozłączniki te nie są ani budowlami, ani sieciami, ani też wolno stojącymi urządzeniami technicznymi. Na uzasadnienie swoich twierdzeń Skarżący załączył opinie rzeczoznawców.

Wójt Gminy N. decyzją z dnia 14 kwietnia 2004 r. odmówił stwierdzenia i zwrotu nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2003 r. Stwierdził, że definicja budowli znajduje się w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane /Dz.U. 2003 nr 207 poz. 2016/. Nie jest więc konieczne w tym zakresie sięganie do innych aktów prawnych. Rozłączniki sterowane drogą radiową służą do rozłączania i załączania napięcia na danym odcinku sieci, zapewniając sprawne lokalizowanie awarii i skracanie przerw w dostawie energii. Dokonywanie czynności konserwacyjnych i naprawczych nie byłoby możliwe bez wpięcia owych rozłączników w obwód. Wobec tego urządzenia te nie stanowią elementów odrębnych i niezależnych od samej sieci. W ocenie organu pierwszej instancji rozłączniki są urządzeniami technicznymi, zapewniającymi użytkowanie obiektu budowlanego zgodnie z przeznaczeniem, tym samym objęte zostały dyspozycją art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. ustawy o podatkach i opłatach lokalnych /Dz.U. 2002 nr 9 poz. 84 ze zm.; dalej powoływanej jako "u.p.o.l."/.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00