Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 maja 2005 r., sygn. II GSK 51/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kisielewicz, Sędziowie NSA Janusz Drachal, Małgorzata Korycińska (spr.), Protokolant Aleksandra Kuc, po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2005 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. C. PPHU J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 października 2004 r. sygn. akt 6 II SA 3701/02 w sprawie ze skargi P. C. PPHU J. na decyzję Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z dnia [...] maja 2001 r. Nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 7 października 2004 r. sygn. akt 6 II SA 3701/02 oddalił skargę P. C. na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] maja 2001 r. w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na wzór użytkowy przyjmując za podstawę rozstrzygnięcia następujący stan faktyczny:

Wnioskiem z dnia [...] października 2000 r. firma "N. S." wystąpiła do Urzędu Patentowego o unieważnienie należącego do P. C. prawa ochronnego nr Ru 58267 na wzór użytkowy pt. "Zabawka dydaktyczna". Prawo to zostało P. C. udzielone decyzją z dnia [...] lipca 2000 r. z pierwszeństwem od 23 kwietnia 1996 r.

W uzasadnieniu "N. S." podała, że od 1995 r. zlecała P. C. wytwarzanie określonych wzorów mebli dziecięcych. Projektantem tych mebli był współpracownik firmy M. M., powiązany z francuską firmą N., który od 1992 r., tj. jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z P. C., nadzorował wytwarzanie mebli przez spółdzielnię "S.". Zestaw mebli odpowiadający cechom zastrzeżeń ochronnych prezentowany był w wielu katalogach, a zatem projekt nie był nowy w dacie zgłoszenia. Wnioskodawczyni podnosiła, że uprawniony uniemożliwia "N. S." sprzedaż opracowanych przez nią wzorów, a to uzasadnia jej interes prawny do złożenia wniosku o unieważnienie jego prawa ochronnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00