Wyrok NSA z dnia 8 lutego 2005 r., sygn. FSK 1379/04
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Grzegorz Borkowski (spr.), Sędziowie NSA Edyta Anyżewska, Joanna Kuczyńska, Protokolant Piotr Dębkowski, po rozpoznaniu w dniu 8 lutego 2005 r. na rozprawie w II Wydziale Izby Finansowej skargi kasacyjnej "K." Spółka z o.o. z siedzibą w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 21 stycznia 2004 r. sygn. akt I SA/Łd 984-986/03 w sprawie ze skargi "K." Spółka z o.o. z siedzibą w Ł. na decyzję Izby Skarbowej w Ł. z dnia 5 czerwca 2003 r. (...) w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za lata 1997 i 1998 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od strony skarżącej, na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. kwotę 3.600 (słownie trzy tysiące sześćset) złotych, tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Ł. określił skarżącej spółce wysokość zobowiązań w podatku dochodowym od osób prawnych - z odsetkami za lata 1996-1998.
W decyzjach dotyczących lat 1997 i 98 zanegowano możliwość uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków na podróże prywatnym samochodem prezesa zarządu spółki oraz noclegi w hotelach i opłaty parkingowe jako, że podatnik nie posiadał udokumentowania, które świadczyłoby o tym, iż poniesione wydatki mają związek pomiędzy ich poniesieniem a osiągnięciem przychodów. W poleceniach wyjazdu służbowego nie był określany cel wyjazdu, mimo, że ilość wyjazdów była znacząca.
W konkluzji wywiedziono, że koszty muszą mieć związek z osiągniętymi przychodami, zaś koszty, o których mowa powyżej pozostają bez związku z osiągniętymi przychodami.
Zakwestionowano też wydatki związane z wynajęciem przez spółkę mieszkania w W. Na podstawie dokonanego wyliczenia wykazano, że miesięcznie spółka płaciła za noclegi w hotelach pond 5 razy mniej niż wynosiły koszty wynajęcia mieszkania. Organ podniósł, że przedmiotowe wydatki nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą a ich poniesienie nie miało wpływu na wielkość osiągniętego przychodu.