Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2005 r., sygn. FSK 1333/04
Podatnik, który dokonuje sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od nabycia, ma obowiązek bez wezwania zapłacić 10 procent podatku od przychodu. Jedynym odstępstwem od tej zasady jest oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanych ze sprzedaży pieniędzy na własne cele mieszkaniowe.
Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2005 r. na rozprawie w Wydziale II Izby Finansowej skargi kasacyjnej Barbary T. i Krzysztofa T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 marca 2004 r., SA/Sz 1291/02 w sprawie ze skargi Barbary i Krzysztofa T. na decyzje Izby Skarbowej w S. z dnia 6 maja 2002 r. (...) w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. oraz odsetek od zaległości podatkowych w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych. - oddala skargę kasacyjną; (...).
UZASADNIENIE
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 marca 2004 r. SA/Sz 1291/02 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Barbary i Krzysztofa T. na dwie decyzje Izby Skarbowej w S. z dnia 6 maja 2002 r. w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 1999 r. oraz w przedmiocie odsetek od zaległości podatkowych w tym podatku.
W uzasadnieniu wyroku Sąd stwierdził, iż organy podatkowe określiły małżonkom T. zaległość podatkową od przychodu uzyskanego ze sprzedaży w dniu 20 lipca 1999 r. Krzysztofowi K. prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz odsetki od tej zaległości.
Sąd podniósł, iż zasadniczy zarzut skarżących opiera się na tezie, że przedmiotem umowy z dnia 20 lipca 1999 r. sporządzonej w formie aktu notarialnego, oznaczonej jako umowa przeniesienia własności, było wykonanie umowy zlecenia o powierniczy zakup nieruchomości zawartej w dniu 25 marca 1999 r. pomiędzy skarżącym Krzysztofem T. a Krzysztofem K., oraz, że realizacja tej umowy nastąpiła w ramach prowadzonej przez skarżącego działalności gospodarczej w firmie "S-T", a zatem osiągnięty z tego tytułu przychód nie jest przychodem ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu, o którym mowa jest w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. "c" ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz.U. 1993 nr 90 poz. 416 ze zm./ lecz stanowi przychód z działalności gospodarczej podatnika i wobec tego nie powinien podlegać 10 procent zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych na podstawie art. 28 ust. 2 tej ustawy. W ocenie Sądu, taka konstrukcja prawna nie znajduje uzasadnienia w treści obowiązujących i wymienionych w zaskarżonych decyzjach przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do stanu faktycznego rozpatrywanej sprawy.