Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 9 listopada 2004 r., sygn. FSK 1232/04

Prawidłowo (natomiast) rozumuje i trafnie argumentuje Sąd I instancji wywodząc, że przepis art. 25 ust.1 pkt 2 posługuje się pojęciem samochodu osobowego i pojęciem innego samochodu o dopuszczalnej ładowności do 500 kg: są to dwa zbiory rozłączne i gdyby uznać, że również w relacji do samochodów osobowych prawne znaczenie ma ich Ładowność, to zupełnie zbędna byłoby wymienianie ich w analizowanym unormowaniu, skoro samochodów osobowy jest również samochodem i semantycznie może mieścić się w kręgu desygnatów nazwy: samochody o dopuszczalnej ładowności do 500 kg.
Rozważając stosowanie przez organy podatkowe art. 200 § 1 Ordynacji podatkowej z punktu widzenia praw i obowiązków sądowo administracyjnej kontroli legalności postępowania podatkowego stwierdzić należy, że naruszenie art. 200 § 1 Ordynacji podatkowej o tyle nie może stanowić samoistnego powodu prawnego uchylenia decyzji wydanej w postępowaniu dotkniętym tą wadą prawną o ile z treści art. 145 § 1 pkt. 1 lit. c ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wynika, że powyższe naruszenie analizowanego przepisu proceduralnego, aby stanowić podstawę uchylenia przez Sąd zaskarżonej decyzji, winno być kwalifikowane istotnym wpływem, jaki mogło mieć na wynik sprawy.
Sąd administracyjny nie stosuje przepisu art. 200 § 1 Ordynacji podatkowej. Dokonuje natomiast w obszarze jego unormowania oceny postępowania organów podatkowych i jeżeli stwierdzi takie naruszenie prawa, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c uchyla zaskarżoną decyzję.

W złożonej za miesiąc grudzień 1999 roku deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7 Szymon K wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w wysokości 9.708,- zł.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku po przeprowadzeniu kontroli podatkowej w zakresie prawidłowości rozliczeń z budżetem z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego za miesiąc grudzień 1999 r. stwierdził, że podatnik w tym miesiącu dokonał obniżenia podatku należnego o podatek VAT naliczony- wynikający z faktury z dnia 18 listopada 1999 r. dokumentującej zakup samochodu osobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00