Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2003 r., sygn. II SA 1215/03

Za pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dla potrzeb określenia prawa do zasiłku przedemerytalnego należy uznać prace stanowiące zatrudnienie na kolei w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin, niezależnie od rodzaju tej pracy i zajmowanego stanowiska.

 

Naczelny Sąd Administracyjny po rozpoznaniu sprawy ze skargi Teresy M. na decyzję Wojewody M. (...) w przedmiocie zasiłku przedemerytalnego - uchyla decyzję I i II instancji.


UZASADNIENIE

Starosta Powiatu W. decyzją z 15 kwietnia 2002 r. uznał Teresę M. za bezrobotną, przyznał jej prawo do zasiłku dla bezrobotnych od 26 grudnia 2001 r. i odmówił przyznania prawa do zasiłku przedemerytalnego.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia podał, że Teresa M., rejestrując się w dniu 18 grudnia 2001 r. jako bezrobotna, udokumentowała okres uprawniający do zasiłku w wymiarze 26 lat, 5 miesięcy i 1 dnia. Są to okresy zatrudnienia na różnych stanowiskach w Polskich Kolejach Państwowych i w Polskich Kolejach Państwowych Cargo S.A. - Zakład Przewozów Towarowych. Do okresu tego wliczono również okres urlopu bezpłatnego, udzielonego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem i okres urlopu wychowawczego. Okres zatrudnienia w wymiarze 26 lat, 5 miesięcy i 1 dnia nie uprawnia, w przypadku skarżącej, do zasiłku przedemerytalnego, ponieważ nie przepracowała ona co najmniej 15 lat w warunkach szczególnych. Mogłaby więc nabyć prawo do tego świadczenia gdyby wylegitymowała się 30-letnim okresem zatrudnienia. Co prawda świadectwa pracy dokumentujące jej zatrudnienie na kolei kwalifikują cały ten okres /od 2 czerwca 1972 r. do 15 grudnia 2001 r./ jako pracę w warunkach szczególnych, jednakże, zdaniem starosty, nie ma podstaw prawnych do uznania całego okresu zatrudnienia skarżącej na kolei jako okresu pracy w warunkach szczególnych, ponieważ nie wszystkie zajmowane przez nią stanowiska zostały wymienione w wykazie prac wykonywanych w warunkach szczególnych, zawartym w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze /Dz.U. nr 8 poz. 43 ze zm./.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00