Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-12-10

Wszystko o podróżach służbowych z uwzględnieniem projektowanych zmian

Od kilku miesięcy znany jest projekt nowego rozporządzenia dotyczącego podróży służbowych. Ta kompleksowa regulacja ma zastąpić obowiązujące przepisy, obecnie zawarte w dwóch aktach wykonawczych: w sprawie podróży służbowych krajowych oraz w sprawie podróży służbowych zagranicznych. Projekt jest nadal na etapie uzgodnień międzyresortowych. Ponieważ jednak jego wejście w życie ma nastąpić od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu jego ogłoszenia, to niewykluczone jest, że pracodawcy będą musieli stosować znowelizowane przepisy już niebawem. Dlatego warto nie tylko uporządkować wiedzę na temat obecnych regulacji, ale także zapoznać się z proponowanymi rozwiązaniami, po to żeby być przygotowanym na ich wdrożenie w firmie z odpowiednim wyprzedzeniem.

DEFINICJA PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ

Definicję podróży służbowej zawiera art. 775 § 1 kodeksu pracy. Przepis ten stanowi, że podróżą służbową jest wykonywanie przez pracownika na polecenie pracodawcy zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy, w terminie i miejscu określonym w poleceniu wyjazdu służbowego.

Jak podkreślił SN w wyroku z 22 lutego 2008 r. (sygn. akt I PK 208/07), aby można było mówić o podróży służbowej muszą być łącznie spełnione wszystkie trzy cechy podróży służbowej wymienione w definicji kodeksowej, tj.:

● odbywanie jej poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy,

● na polecenie pracodawcy,

● w celu wykonania określonego przez pracodawcę zadania.

Miejsce pracy a podróż służbowa

Miejsce świadczenia pracy stanowi jeden z istotnych składników umowy o pracę, obustronnie uzgodniony, objęty ogólnym zakazem jednostronnej zmiany przez któregokolwiek z kontrahentów umowy. Strony zawierające umowę o pracę mają dużą swobodę w określaniu miejsca pracy. Może być ono określone na stałe bądź jako miejsce zmienne, przy czym w tym ostatnim wypadku zmienność miejsca pracy może wynikać z samego charakteru (rodzaju) pełnionej pracy. Ogólnie pod pojęciem miejsca pracy rozumie się bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma nastąpić dopełnienie świadczenia pracy. Miejsce pracy nie musi być wyposażone w zaplecze socjalne, kadrowe i techniczne. Wykonywanie pracy w uzgodnionym przez strony miejscu pracy pracownika nie rodzi obowiązku płacenia takiemu pracownikowi ani diet, ani świadczeń rozłąkowych (wyrok SN z 1 kwietnia 1985 r., sygn. akt I PR 19/85).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00