Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 04-07-2024
Porada aktualna na dzień 04-07-2024
Data publikacji: 2024-07-04

Czy pracownik ma prawo do dodatku stażowego w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego

PROBLEM

Mamy pracownicę, która przebywa na urlopie macierzyńskim, ale w maju osoba ta nabyła prawo do 5% dodatku stażowego. W regulaminie wynagradzania mamy zapis, że dodatek stażowy przysługuje pracownikowi m.in. za dni nieobecności w pracy z powodu przebywania na zasiłku macierzyńskim. Czy w związku z tym, oprócz zasiłku macierzyńskiego należy jej zacząć wypłacać dodatek stażowy w wysokości 5%? I kolejne pytanie. Czy trzeba jej podnieść płacę zasadniczą do płacy minimalnej obowiązującej w 2024 roku? W chwili obecnej wynagrodzenie zasadnicze tej Pani to 4140,00 zł brutto i tym samym dodatek stażowy nie byłby wypłacany od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2024 roku. Co w przypadku osoby, która w przedostatnim miesiącu przebywania na zasiłku chorobowym nabyła prawo do 5% dodatku stażowego, ale bezpośrednio po zasiłku chorobowym przechodzi na zasiłek macierzyński, czy nadal wypłacać staż obok zasiłku macierzyńskiego?  

RADA

Należy postępować zgodnie z regulaminem wynagradzania. Jeśli postanowienia tego regulaminu przewidują, że pracownik ma prawo do dodatku stażowego również w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego, a pracownik w tym czasie osiągnął wymagany staż, to należy go wypłacać.

UZASADNIENIE

Dodatek stażowy nie jest powszechnym i obowiązkowym składnikiem wynagrodzenia. Prawo do niego wynika albo z przepisów ustawowych dotyczących jednostek sfery budżetowej albo – w przypadku pracodawców prywatnych - z wewnętrznych, zakładowych źródeł prawa pracy jak m.in. regulamin wynagradzania czy układ zbiorowy pracy.

Zgodnie z definicją zawartą w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę "dodatek za staż pracy" to dodatek do wynagrodzenia przysługujący pracownikowi z tytułu osiągnięcia ustalonego okresu zatrudnienia, na zasadach określonych w odrębnych przepisach, układzie zbiorowym pracy, innym opartym na ustawie porozumieniu zbiorowym, regulaminie wynagradzania, statucie określającym prawa i obowiązki stron stosunku pracy, umowie o pracę lub spółdzielczej umowie o pracę.

Jeśli regulamin wynagradzania przewiduje, że dodatek stażowy przysługuje nie tylko za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, ale również za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby, a także za dni urlopu związanego z rodzicielstwem, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu odpowiedni zasiłek z ubezpieczenia społecznego, to należy ten dodatek wypłacać, zgodnie z tymi zapisami.

Jeśli pracownica osiągnęła wymagany okres zatrudnienia i nabyła prawo do dodatku stażowego, a pobiera zasiłek macierzyński, to pracodawca musi rozpocząć wypłacanie tego dodatku, który będzie przysługiwał obok zasiłku.

Analogicznie w sytuacji, gdy pracownica nabyła prawo do dodatku w czasie pobierania zasiłku chorobowego i potem przeszła na urlop macierzyński, za czas którego przysługuje jej zasiłek macierzyński. Wypłata dodatku powinna być kontynuowana.

Jeśli dodatek stażowy jest naliczany od miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego to należy go ustalać od bieżącej wysokości wynagrodzenia, a ono nie może być niższe niż minimalne. Zatem, mimo że pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim czy rodzicielskim warunki płacowe powinna mieć zapewnione na poziomie nie niższym niż wynosi aktualne minimalne wynagrodzenie (od 1 lipca 2024 r. - 4300 zł dla pełnego etatu).

Izabela Nowacka

ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym, autor licznych publikacji z zakresu rozliczania płac

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00